48-60 aylık çocuğu olan annelerin çocuk istismarına ilişkin biliş düzeyleri ile paylaşan ebeveynlik davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the levels of cognition about child abuse and shared parenting behaviors of mothers with 48-60 months-old children
  1. Tez No: 954063
  2. Yazar: NURSENA ÇORAPLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİYE CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada 48-60 aylık çocuğu olan annelerin, çocuk istismarına ilişkin biliş düzeyleri ile paylaşan ebeveynlik davranışları arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca annelerin, çocuk istismarına ilişkin biliş düzeyleri ve paylaşan ebeveynlik davranışları; yaş, eğitim düzeyi, medeni durum, meslek, çalışma durumu, gelir düzeyi, sosyal medyada hesap sahibi olma süresi, paylaşılan fotoğrafları görebilen kişiler, sosyal medyada geçirilen süre, sosyal medyada fotoğraf paylaşma sıklığı, paylaşılan fotoğraflara yabancı kişilerin ulaşabileceği hakkındaki düşünceleri, çocuğunun yaşı, çocuğunun cinsiyeti, çocuk sayısı, çocuk sırası, çocuğun fotoğrafının paylaşılma sıklığı, çocuğun paylaşımlarla ilgili düşünceleri, çocuğun babasının paylaşımlarla ilgili düşünceleri, annelerin çocuğunun fotoğraflarının sosyal madyada başkaları tarafından paylaşılması hakkındaki düşünceleri, çocuğa ait sosyal medya hesabının bulunup bulunmadığı, akran zorbalığı ile ilgili düşünceleri ve karşılaşılabilecek hukuki boyutlar hakkındaki düşünceleri açısından incelenmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini ise 2023-2024 eğitim öğretim yılında İstanbul İli Başakşehir İlçesinde MEB'E bağlı anaokulu ve anasınıflarında öğretim gören 48-60 aylık çocuğu olan 191 anne oluşturmaktadır.Toplanan verilerin analizlerinde bağımsız örneklemler için t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Gruplar arasında anlamlı fark tespit edilen durumlarda ise grup içi farklılıkları belirlemek amacıyla Bonferroni düzeltmeli post-hoc testleri uygulanmıştır. İkili grup karşılaştırmaları için Cohen'in d katsayısı, çok gruplu karşılaştırmalar (ANOVA) için ise eta kare (η2) değeri hesaplanmıştır. Ayrıca, ölçekler arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon katsayısı (r) ile incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda, annelerin; çalışma durumuna, sosyal medyada hesap sahibi olma süresine, sosyal medyada paylaşım yapma sıklığına, annelerin çocukların fotoğraflarının başkaları tarafından sosyal medyada paylaşılmasına dair düşüncelerine göre paylaşan ebeveynlik ve çocuk istismarına ilişkin biliş düzeylerinin anlamlı şekilde farklılaştığı görülmüştür. Bununla birlikte annelerin; yaş gruplarına, gelir düzeyine, çocukların cinsiyetlerine, çocuk sayılarına göre ne paylaşım davranışları ne de çocuk istismarına ilişkin biliş düzeylerinin anlamlı biçimde farklılaşmadığı saptanmıştır. Ayrıca annelerin; eğitim durumlarına, sosyal medyada hesap sahibi olma sürelerine, günlük sosyal medya kullanım sürelerine, çocukların cinsiyetine, fotoğraflara yabancıların ulaşması hakkındaki görüşlerine, fotoğraflarını sosyal medyada paylaşma sıklıklarına, çocuklarının sosyal medyada başkaları tarafından paylaşılmasına ilişkin düşüncelerine ve çocukların sosyal medyada fotoğraflarının paylaşılması sebebiyle ileride hukuki boyutlar ile karşılaşabileceklerine dair düşüncelerine göre paylaşan ebeveynlik davranışlarında anlamlı bir faklılık saptanmamıştır. Son olarak annelerin paylaşan ebeveynlik eğilimleri ile çocuk istismarına ilişkin bilişsel değerlendirmeleri arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla yapılan Pearson korelasyon analizi sonucunda bazı değişkenler arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Çocuk istismarını önlemek amacıyla; ebeveynlerin çocuk istismarı ve paylaşan ebeveynlik kavramları hakkındaki farkındalıklarını artırmaya yönelik çalışmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between the cognition levels of mothers with 48-60 month-old children regarding child abuse and their sharing parenting behaviors. In addition, the mothers' cognition levels regarding child abuse and their sharing parenting behaviors were examined in terms of age, education level, marital status, occupation, employment status, income level, duration of having an account on social media, people who can see the shared photos, time spent on social media, frequency of sharing photos on social media, thoughts about unfamiliar people accessing the shared photos, the child's age, the child's gender, number of children, order of children, frequency of sharing the child's photo, thoughts about the child's posts, thoughts of the child's father regarding the posts, thoughts of the mothers about their child's photos being shared by others on social media, whether the child has a social media account, thoughts about peer bullying, and thoughts about possible legal issues. In the study, relational screening model, which is one of the quantitative research methods, was used. The sample of the study consists of 191 mothers with 48-60 month-old children studying in kindergartens and preschools affiliated with the Ministry of National Education in Başakşehir District of Istanbul Province in the 2023-2024 academic year. In the analysis of the collected data, independent samples t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used. In cases where significant differences were detected between the groups, Bonferroni corrected post-hoc tests were applied to determine within-group differences. Cohen's d coefficient was calculated for paired group comparisons, and eta squared (η2) value was calculated for multi-group comparisons (ANOVA). In addition, the relationships between the scales were examined with Pearson correlation coefficient (r). As a result of the analyzes, it was found that the mothers; It was observed that cognition levels regarding sharing parenting and child abuse differed significantly according to employment status, duration of having a social media account, frequency of sharing on social media, and mothers' thoughts on sharing their children's photos on social media by others. However, it was determined that neither the sharing behaviors nor the cognition levels regarding child abuse differed significantly according to the mothers' age groups, income levels, genders of the children, and number of children. In addition, no significant difference was found in the sharing parenting behaviors of the mothers according to their educational status, duration of having an account on social media, duration of daily social media use, gender of the children, their opinions about strangers accessing their photos, frequency of sharing their photos on social media, their thoughts about their children being shared by others on social media, and their thoughts about the possibility of facing legal issues in the future due to sharing their children's photos on social media. Finally, as a result of the Pearson correlation analysis conducted to examine the relationships between mothers' shared parenting tendencies and their cognitive evaluations of child abuse, significant relationships were found between some variables. In order to prevent child abuse, it is recommended that studies be conducted to increase parents' awareness of child abuse and shared parenting concepts.