Multicast routing for applications requiring quality of service
Servis kalitesi gerektiren uygulamalar için çoklu-yayın
  1. Tez No: 95410
  2. Yazar: ZEYNEP BURCU ÇİMENDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
SERVİS KALİTESİ GEREKTİREN UYGULAMALAR İÇİN ÇOKLU-YAYIN ÖZET Dağılmış gerçek zamanlı çoklu-ortam uygulamalarına olan ilgi, yüksek hızlı haberleşme ağlarının gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla her geçen gün artmaktadır. Çoklu- yaym teknolojisi bu uygulamaların band genişliği gibi eldeki kaynakların verimli kullanmasınına olanak sağlar. Servis kalitesi, hızla yaygınlaşan bu uygulamalar için vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Bu çalışmada servis kalitesinin önemli olduğu uygulamalar için bir çoklu-yayın algoritması üzerinde çalışılmıştır. Servis kalitesini etkileyen parametreler olarak, çoklu-yayımn kaynak ve alıcıları arasındaki maksimum gecikme ile alıcıların gecikmeleri arasındaki fark seçilmiştir. Önerilen algoritma maksimum gecikme sınırlandırılmışken, alıcılar arasındaki gecikme farkının azaltılması problemini çözmeye çalışmaktadır. Ayrıca, yapay zekâ tekniklerinden biri olan genetik algoritma kullanılarak problem çözümünün kalitesi araştırılmıştır. Uygulanan yöntemler değerlendirilmiş ve değişik parametrelerin çözüme etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV MULTICAST ROUTING FOR APPLICATIONS REQUIRING QUALITY OF SERVICE ABSTRACT With the advances in high speed networking and Internet connectivity, there is an explosively growing interest for the distributed real-time multimedia applications. Multicast technology allows these applications to use the resources efficiently, without overloading the network infrastructure. All of these emerging multimedia applications require a certain Quality of Service (QoS) to be satisfied. In this study, a multicast routing algorithm for applications requiring QoS is considered. The end-to-end delay and the delay variation were selected as the quality of service parameters. A source-based multicast routing algorithm is proposed for multicast trees with lower delay variation satisfying an end-to-end delay constraint. A genetic algorithm is also used for solving the same problem for comparison purposes. Performances of the proposed algorithms are evaluated and effect of different parameters on the quality of results are investigated.