Gemi inşaatında kaynak işleminin mekanizasyonu
Highly mechanized welding technology in shipbuilding
- Tez No: 14373
- Danışmanlar: PROF. SELAHADDİN ANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
ÖZET Gemi ve Deniz yapılarında kullanılan çelik malzemeler de özellikle kaynak teknolojisinin gelişimi ile kaynak çat lamalarının önlenmesi, ve soğuk ortamlarda sünek davranış gösterecek şekilde geliştirilmeleri önem kazanmıştır. Bil hassa daha az malzeme kullanılarak (Mukavemet/ Ağırlık oranı artırılarak) Mukavemetleri artırılacak yönde fakat çok düşük sıcaklıklarda belirli bir sünekliğe sahip tehlikesizce kaynak edilebilir çeliklerin gelişimi önem kazanmıştır. önceleri metaller kaynak edilebilir veya edilemez diye sınıflandırılırken, günümüzde kaynak kabiliyeti üzerinde durulmaktadır. Bu nedenle mevcut kaynak yöntemlerinin geliştirilmesi ve yenilerinin bulunması yolunda yapılan araştırmalar ve çabalar büyük bir hız kazanmıştır. Günümüzde en büyük gelişme olanağı bulan kaynak yön temleri MIG-MAG ve tozaltı kaynak yöntemleridir. Tozaltı kaynak yöntemi tam mekanize edilmiş kaynak için tipik bir örnektir. Burada ilave metal kaynak yerine yalnız otoma-r tik olarak gelmemekte, aynı zamanda uygun donanımlarla kaynak kafası ile iş parçası arasında izafi bir hareket de sağlanmaktadır. Tozaltı kaynağında birden fazla tel beslemeli sistemlerin uygulanmasıyla kaynak hızı önemli ölçüde artırılmaktadır. Hemen hemen bütün eritme kaynak yöntemlerinin uygulama alanı bulduğu gemi inşaatında MIG-MAG kaynak yöntemi günümüzde bir yere sahiptir. örtülü elektroda nazaran daha yük sek bir erime gücüne, ve diğer tel sürme tertibatlı yöntemlere nazaran da her pozisyonda uygulanabilme özelliğine sahiptir. Orta büyüklükteki bir gemi de dahi kilometrelerce kaynak dikişinin varlığı bu iki özelliğin bu endüstri dalın da ne derece önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Gemi inşaatında ilk adımlardan biri malzemelerin kesilerek imalata hazırlanmasıdır. Günümüzde malzemelerin kesilerek imalata hazırlanmasında otomatik kesme makinaları kullanılmaktadır. Optik ve nümerik kontrollü oksijenle kesme makinaları kullanıma girerek başarı ile uygulanabilmektedir. Böylece kesim işleminde sürat ve kalite bakımın dan önemli gelişmeler sağlanmıştır. Yüksek yatırım maliyeti ve pahalı gazların kullanılma sı itibariyle“Plazma Ark”ile kesme oksijenle termik kesme ve bunun değişik uygulamalarının sonuç vermediği durumlarda başarı ile uygulanabilmektedir. Plazma ark ile kesme yöntemi tüm elektrik iletkenlerine, yani metallerin kesilme işleminde kullanılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
HIGHLY MECHANIZED WELDING TECHNOLOGY IN SHIPBUILDING SUMMARY The steels used in shipbuilding are defined mainly by requirements on chemical composition, mechanical properties. and in some cases also on heat treatment. Up to a few years ago only mild steel was used in shipbuilding. During recent years, steels with higher tensile strength are used to an increasing extent in shipbuilding. In selecting a process for production welding, ability primary consideration is the ability of the process to give the required quality at the lowest cost and to complete the wark in a certain limited time. The most used welding method today in shipbuilding is manual-arc welding with stick electrodes. It is charac terized by application versality and flexibilityand relative simplicity in the equipment. The second most important welding method in shipbuilding is submerged arc welding. The main feature of this method is of course the high productivity of the welding process for this reason it is used to an increasing extent. Submerged-arc welding is surtable for both semi-automatic and full-mechanized welding. MIG welding is today used only to a small extent in shipbuilding. Welding is either semi-automatic, using a hand-held gun to which electrode is fed automatically, or full-automatic. It is quite possible that this method will be used more in future, as it can combine the flexiblity of manual-arc welding with the productivity of submerged-afc Welding Plasma-arc welding is one of the newer welding and cutting processes. It offers greater welding speeds, better weld quality, and less sensivi-ty to process variables than the conventional processes it replaces. IXShielded Metal-arc Welding The shielded metal-afc process-commoriy called“stick electrode”or manual arc welding is the most widely used of are welding processes in shipbuilding. In is characterised by application versality and flexibility and relative simp licity in the equipment. For manual arc welding a very large number of electrodes are available for different kind of steels and for different welding positions. Manual arc welding therefore very suitable for the very different applications that exist in shipbuilding. Shielded metal-arc welding requires relatively low currents (10 to 500 amp) and voltages (17 to 45) depending on the type and size electrode used. The current may be either AC or DC or a combination of AC/DC welder. The fact that the shielded metal-arc process can be used with so many electrode types and sizes in all posi tions, on a great variety of materials and with flexiblity in operator control makes it the most versatile