Design and implementation of a user interface agent for an open marketplace
Elektronik marketler için bir kullanıcı arayüzü ajanının tasarımı ve gerçekleştirilmesi
- Tez No: 95411
- Danışmanlar: PROF. UFUK ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
VI ÖZET ELEKTRONİK MARKETLER İÇİN BİR KULLANICI ARAYÜZÜ AJANININ TASARIMI VE GERÇEKLEŞTİRİLMESİ Bu tez kapsamında, MOPPET ismi verilen ajan tabanlı iş akışlarını kullanan bir elektronik market için kullanıcı arayüzü ajanı önerilmektedir. İş akışı sistemlerinin sağladığı“abstraction”sayesinde elektronik ticaret işlemlerinin değişik kullanıcılara göre ayarlanması mümkün olmaktadır. MOPPET kullanıcı arayüzü ajanı, kullanıcılara tekrarlanan yada zaman kaybettiren işlerin kolaylıkla ve en verimli şekilde yapılmasında yardım eden asistan yada ajanın gerekli fonksiyonlarını yerine getirmek amacına sahiptir. Bunlara ek olarak, bu kullanıcı arayüzü ajanı, kullanıcılara iş akışı şablonlarının adapte edilebilmesi için onların gereksinimlerini alan grafiksel kullanıcı arayüzleri sağlamaktadır. Önerilen sistemde, bütün veri alışverişi, sadelik, açık ve birlikte çalışabilir ve düzenlilik sunabilmek amacı ile XML( Geliştirilebilir İşaretleme Dili) ile yapılmaktadır. Uygulamanın metadatası, RDF(Kaynak Tanımlama Framework) ile tanımlanmaktadır. DTD (Dokuman Çeşit Tanımlaması) ve XML şema tanımlama standartları, doküman içeriğininin dağıtımını yapmak için sisteme ek fonksiyonlar katmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN AND IMPLEMENTATION OF A USER INTERFACE AGENT FOR AN OPEN MARKETPLACE In this thesis, a user inteface agent architecture for an electronic marketplace called MOPPET, where the commerce processes in the marketplace are modelled as adaptable agent-based workflows, is proposed. The higher level of abstraction provided by the workflow technology makes the customization of electronic commerce processes possible for different users. MOPPET user interface agent addresses the need for computer based assistants or agents that cooperate with users, helping them perform tedious, repetitive or time consuming tasks more easily and efficiently. Additionally, this user interface agent architecture provides graphical user interfaces to their users and gets the requirements of the users to compose workflow definitions by adapting the existing workflow templates. In the proposed architecture all data exchanges are realized through XML (extensible Markup Language) providing uniformity, simplicity and a highly open an interoperable architecture. Metadata of activities are expressed through RDF (Resource Description Framework). DTD and XML Schema standards provide a number of additional functions that make contributions to document content. tc vvKMKi&kntsi m^ms