Cognitive ergonomics and evaluation of human performance
Bilişsel ergonomi ve insan performansının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 95412
  2. Yazar: TOLGA KURŞUNLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. FAHRİ ÖZOK, PROF. DR. GÜLAY BARBAROSOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
VI ÖZET BİLİŞSEL ERGONOMİ VE İNSAN PERFORMANSININ DEĞERLENDİRİLMESİ Teknolojik gelişmeler, özellikle de bilgi teknolojisinde, insanın çalışma şeklinde radikal değişikliklere yol açmıştır. Bireyin zihinsel çalışması bedensel çalışmasından daha önemli olmaya başlamıştır. Dolayısıyla“Bilişsel Ergonomi”yeni bir disiplin olarak ortaya çıkmıştır çünkü bu çalışma alanı insan oğlunun sadece fiziksel yetenekleriyle değil aynı zamanda bilişsel kapasitesi ve sınırlarıyla ilgilenmektedir. Ergonominin temel hedefi, istenmeyen sonuçların oluşumunu azaltarak sistemin performansını artırmaktır.“İnsan Hataları”bu istenmeyen sonuçların en önemli nedeni olarak tanınmaktadır. Bu tez, insan hataları sorununda bilişsel ergonominin en yerinde yaklaşım olduğunu ve bu bağlamda insan performansını artırmada da en uygun yol olduğunu savunmaktadır. Tezin son bölümünde“İnsan Performansını”ölçmek için bir model önerilmiştir. Kuramsal bölümlerinde de belirtildiği gibi, bilişsel ergonominin tanınması ve“Ergonomiye”entegre edilmesi özellikle insan performansının değerlendirilmesinde çok önemlidir. Bu nedenle bilişsel ergonomi, yapılan uygulamanın temel bir parçasını oluşturmaktadır ve model yöneticilerin yeteneklerinin, bilgi, deneyim, eğitim seviyesi ve iş paydaşlarıyla iletişim kurmalarının ölçümünde kullanılmıştır. Ayrıca uygulamada kullanılan modelin, yöneticilerin performanslarını geliştirmek için yapılan eğitim faaliyetlerinde yardımcı olduğu savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COGNITIVE ERGONOMICS AND EVALUATION OF HUMAN PERFORMANCE The technological developments, especially the information revolution, have led to dramatic changes in the nature of human work. The nature of human work has changed from work with body to work with mind. Thus“Cognitive Ergonomics”has emerged a new discipline, as it is not only concerned with physical capabilities, but also cognitive capabilities and limiting of human beings. The objective of ergonomics is to enhance system performance by diminishing the occurrence of unwanted consequences.“Human Errors”are recognized to be the primary reasons of these undesired outcomes, due to the increasing complexity of technology, coupled with the enhancing competition in the world. This thesis argues that, cognitive ergonomics is the best approach to the problem of human error and in this sense; it is the best way to increase human performance. In the last chapter of the thesis, a model has been given to measure“Human Performance”. As it is argued in the theoretical parts of the thesis, recognition of cognitive ergonomics and its integration into the“Ergonomics”is very important, particularly in the evaluation of human performance. Thus, cognitive ergonomics is used as a crucial part of this application by assessing the manager's capabilities in terms of knowledge, experience, education level and communication with the stakeholders. Moreover, it is argued that this model helps decide managers where to focus their training activities.