Rüzgâr enerjisinin sürdürülebilir kalkınma üzerindeki ekonomik etkileri: Avrupa Birliği(AB)-Türkiye örneği
The economic impacts of wind energy on sustainable development: European Union (EU)-Turkey case study
  1. Tez No: 954118
  2. Yazar: EMRULLAH KAĞAN ELMAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER KOÇ AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma , rüzgar enerjisinin ekonomik, sosyal ve çevresel boyutlarıyla sürdürülebilir kalkınma hedeflerine olan bütüncül katkısını incelemektedir. Bu kapsamda, literatür taraması ve karşılaştırmalı vaka analizi yöntemiyle, küresel bir lider olan Avrupa Birliği (AB) ile dinamik ve gelişen bir pazar olan Türkiye'nin rüzgar enerjisi politikaları, yatırımları ve ekonomik etkileri analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları, rüzgar enerjisinin sıfır operasyonel emisyonu ile iklim değişikliğiyle mücadelede, artan maliyet rekabetçiliği ve yarattığı yeşil istihdam ile ekonomik büyümede ve hava kalitesini iyileştirerek halk sağlığında merkezi bir rol oynadığını göstermektedir. Avrupa Birliği örneği, Avrupa Yeşil Mutabakatı ve REPowerEU Planı gibi iddialı politikalarla sektörün nasıl olgunlaştırılabileceğini ortaya koymakla birlikte, izin süreçleri ve şebeke altyapısı gibi yapısal zorlukların büyümenin önündeki en önemli engeller olduğunu göstermiştir. Türkiye vakası ise, YEKDEM gibi alım garantili modellerden YEKA gibi rekabetçi ihale modellerine başarılı bir politika evrimi sergilediğini, bu süreçte önemli bir yerli sanayi ve ihracat kapasitesi geliştirdiğini ortaya koymuştur. Türkiye için gelecekteki büyümenin, özellikle deniz üstü (offshore) rüzgar potansiyeli, enerji depolama sistemleri ve yeşil hidrojen gibi yeni teknolojilerin entegrasyonuna bağlı olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma, rüzgar enerjisinin enerji arz güvenliğini sağlamanın ve karbonsuzlaşma hedeflerine ulaşmanın yanı sıra, ulusal ekonomilere (cari açığın azaltılması, GSYİH'ye katkı, istihdam) doğrudan ve dolaylı olarak önemli katkılar sunan stratejik bir yatırım alanı olduğunu ve bu potansiyelin tam olarak gerçekleştirilmesinin tutarlı politikalar, altyapı yatırımları ve toplumsal kabul ile mümkün olacağını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the holistic contribution of wind energy to sustainable development goals through its economic, social, and environmental dimensions. It analyzes the wind energy policies, investments, and economic impacts of the European Union (EU), a global leader, and Turkey, a dynamic and developing market, using a literature review and comparative case analysis. The findings demonstrate that wind energy plays a central role in combating climate change with its zero operational emissions, in economic growth through its increasing cost competitiveness and the green jobs it creates, and in public health by improving air quality. The case of the European Union reveals how the sector can mature with ambitious policies like the European Green Deal and the REPowerEU Plan. However, it also highlights that structural challenges such as permitting processes and grid infrastructure are the most significant obstacles to growth. The Turkish case shows a successful policy evolution from feed-in tariff models like YEKDEM to competitive auction models like YEKA, which has led to the development of a significant domestic industry and export capacity. Future growth for Turkey is identified as being dependent on the integration of new technologies, particularly offshore wind potential, energy storage systems, and green hydrogen. This study emphasizes that, beyond ensuring energy supply security and achieving decarbonization targets, wind energy is a strategic investment area offering significant direct and and indirect contributions to national economies (reducing current account deficit, contributing to GDP, employment). It stresses that fully realizing this potential requires consistent policies, infrastructure investments, and societal acceptance.