The impact of immigrants on enhancing economic development through mega projects in Türkiye
Göçmenlerin Türkiye'de mega projeler aracılığıyla ekonomik kalkınmayı geliştirmedeki etkisi
  1. Tez No: 954117
  2. Yazar: IBRAHIM HAMDY ABDELTAWAB MOSTAFA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT EŞİYOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Political Science, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez, göçmenlerin Türkiye'deki mega projeleri desteklemedeki olumlu etkisini incelemektedir. Göçmen kaynaklarının Türkiye'de etkin kullanımını optimize etmeye yönelik verimli yöntemlerin belirlenmesine odaklanmakta ve Türkiye'nin 2002'den itibaren başlattığı ve önemli ölçüde genişlettiği büyük ölçekli projelere göçmenlerin ekonomik katkılarını artırmaya yönelik stratejiler sunmaktadır. Bu genişlemeye rağmen, projeler hâlâ yüksek işletme maliyetleri ve batık maliyetler nedeniyle ciddi mali zorluklarla karşı karşıya olup, aynı zamanda kullanıcı tabanlarında son yıllarda bir düşüş gözlemlenmektedir. Tez, bu zorlukların sebebini, göçmenler ve ziyaretçilerle ilgili çelişkili politikalar nedeniyle ortaya çıkan verimsizliklere bağlamakta ve bunun projeler üzerinde uzun vadeli bir finansal yük oluşturduğunu belirtmektedir. Bu tezin amacı, Türkiye'deki mega projeleri desteklemede göçmenlerin pozitif etkisini, demografik eğilimler ve projelerle ilgili önemli finansal verilerin derinlemesine analizi yoluyla açıklığa kavuşturmak ve Türkiye'nin göç politikalarını ekonomik bir perspektiften değerlendirmektir. Araştırma; veri sınıflandırma, bağlamsal analiz ve derin yorumlama gibi nitel analiz tekniklerini kullanarak, göçmenlerin ekonomik ve altyapısal gelişimde kaynak olarak nasıl değerlendirilebileceğine dair politika yapıcılar ve girişimciler için değerli bilgiler sunmaktadır. Ayrıca, büyük ölçekli projelerin başarısında nüfus çeşitliliğinin önemini vurgulamakta ve Türkiye'nin 2025 Vizyonu ile uyumlu stratejik kararlara katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the positive impact of immigrants on supporting mega projects in Türkiye . It focuses on identifying efficient methods to optimize the use of immigrant resources within Türkiye and presents strategies to enhance their economic contributions to the advancement of large-scale projects, which was initiated by Türkiye in 2002 and significantly expanded over time. Despite this expansion, these projects continue to face substantial financial challenges due to high operating costs and sunk costs, alongside a recent decline in their user base. The thesis attributes these challenges to inefficiencies arising from conflicting policies regarding immigrants and visitors, which have led to a long-term financial burden on these projects. The purpose of this thesis is to clarify the positive impact of immigrants on bolstering major projects in Türkiye by providing an in-depth analysis of demographic trends and essential financial data for these projects, as well as examining Türkiye 's immigration policies from an economic perspective. The research utilizes qualitative analysis techniques such as data classification, contextual analysis, and in-depth interpretation to provide valuable insights for policymakers and entrepreneurs on how to leverage immigrants as resources for economic and infrastructural development. Additionally, the study highlights the importance of population diversity in the success of large-scale projects and aims to support strategic decisions that align with Türkiye 's Vision 2025.