Osmanlı şairleri ve Farsça naʿtları
Ottoman poets and Persian naats
- Tez No: 954129
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE HİLAL KALKANDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 326
Özet
Bu çalışma, Osmanlı dönemi şairlerinin Farsça şiir geleneği çerçevesinde kaleme aldıkları na't örneklerini tespit etmek ve bu metinleri anlam bütünlüğü içinde Türkçeye çevirmek amacıyla hazırlanmıştır. Na't, İslam edebiyatlarının ortak türlerinden biri olup, Hz. Peygamber'i öven manzum eserlerdir. Osmanlı sahasında çok sayıda şairin Farsça şiir yazdığı bilinmekle birlikte, bu şairlerin Farsça na't örnekleri oldukça sınırlı sayıda incelenmiştir. Bu eksikliği gidermek amacıyla yürütülen çalışmada, öncelikle Farsça şiir yazdığı bilinen Osmanlı şairleri tespit edilmiş, ardından bu şairlerin divanları ve diğer Farsça şiir içerikli eserleri taranarak yalnızca na't türündeki şiirler belirlenmiştir. Araştırmada nitel yöntem benimsenmiş; başta Süleymaniye Kütüphanesi olmak üzere farklı yazma eser kütüphanelerinden elde edilen metinler karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve Farsça yazılmış na'tlar, şiirsel üslubu korunarak Türkçeye çevrilmiştir. Böylece, Farsça na't geleneğine katkı sunan Osmanlı şairlerinin metinleri bir araya getirilmiş, araştırmacılar için erişilebilir hâle getirilmiştir. Çalışma, bu yönüyle edebiyat tarihi açısından önemli bir kaynak niteliği taşımakta ve ileri düzey araştırmalara zemin hazırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the examples of na't written by Ottoman period poets within the framework of Persian poetry tradition and to translate these texts into Turkish within the integrity of meaning. Na't is one of the common genres of Islamic literatures and are works in verse praising the Prophet. Although it is known that many poets in the Ottoman field wrote poems in Persian, the examples of Persian na't of these poets have been analyzed in a very limited number. In this study, which was conducted in order to overcome this deficiency, first of all, the Ottoman poets known to have written Persian poetry were identified, then their divans and other works of Persian poetry were scanned and only poems in the na't genre were identified. The qualitative method was adopted in the research; the texts obtained from different manuscript libraries, especially Süleymaniye Library, were comparatively analyzed and the na't written in Persian were translated into Turkish by preserving the poetic style. Thus, the texts of Ottoman poets who contributed to the Persian na't tradition have been brought together and made accessible to researchers. In this respect, the study is an important source in terms of literary history and prepares the ground for further research.