Organ veya doku ticareti suçları
Organ or tissue trafficking crimes
- Tez No: 954130
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYDİ KAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Organ veya doku ticareti suçları, ceza hukuku sistemimizde, vücut dokunulmazlığına karşı suçlar arasında düzenlenmiştir. Bu suç tiplerine ilişkin gerek uluslararası alanda gerekse iç hukukumuzda kapsamlı mevzuat hükümleri bulunmaktadır. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 91. maddesinin başlığı“organ veya doku ticareti”olmakla birlikte, maddede farklı fıkralarda; organ veya doku ticareti suçunun yanı sıra, yaşayan kişiden hukuken geçerli rızaya dayalı olmaksızın veya ölüden hukuka aykırı şekilde organ veya doku alınması, hukuka aykırı yollarla elde edilmiş olan organ veya dokunun saklanması, nakledilmesi veya aşılanması, belli bir çıkar karşılığında organ veya doku teminine yönelik olarak ilan veya reklam verilmesi veya yayınlanması suçları düzenlenmiştir. Bunun yanında maddenin bir ve üçüncü fıkralarında tanımlanan suçların nitelikli hâli ile birinci fıkrada tanımlanan suçun neticesi sebebiyle ağırlaşmış hâli de hüküm altına alınmıştır. Organ veya dokularını satan kişiler bakımından uygulanması mümkün olan özel zorunluluk hâli düzenlemesine Türk Ceza Kanunu'nun 92. maddesinde, etkin pişmanlık düzenlemesine ise 93. maddesinde yer verilmiştir. Bu suçlara ilişkin tüm bu düzenlemeler bakımından gerek Yüksek Mahkemelerin içtihatları gerekse de doktrinde yer alan görüşler yol gösterici olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Offences regarding the trading of organs and tissues are regulated among the offences against physical integrity in our criminal law system. There are comprehensive legislative provisions in the international area and in our national law concerrning these types of offences. The title of the Article 91 of the Turkish Criminal Code No.5237 is“trading of organs and tissues”; however, removing an organ or tissue from a living person without lawful consent or unlawfully removing an organ or tissue from a deceased person, concealing, transporting or transplanting an unlawfully obtained organ or tissue, broadcasting, making an announcement or engaging in commercial advertising in order to obtain any gain as well the offence of trading of organs and tissues are regulated in the Article in the form of different subparagraphs. In addition, there are provisions in the Article relating to the qualified forms of the offences defined in the first and third subparagraphs and the aggravated form of the offence on account of its consequences desribed in the first subparagraph. The regulation regarding the particular the state of necessity which is possible to apply in terms of the person selling his or her organs or tissues is included in the Article 92 of the Turkish Criminal Code, and effective remorse is regulated in the Article 93. Both the case law of the Supreme Courts and the opinions included in the doctrine are guiding in terms of all of these regulations regarding these offences.