Romantik ilişkilerde ilişki doyumu, cinsel doyum ve romantik obsesyonlar arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between romantic obsessions, sexual satisfaction and relationship satisfaction in romantic relationships
  1. Tez No: 954141
  2. Yazar: SELİN TEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, romantik ilişkilerde ilişki doyumu, cinsel doyum ve romantik obsesyonlar arasındaki ilişkiyi ve alt boyutlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmaya, süregelen romantik ilişkisi olan bireyler katılmış ve veriler çeşitli ölçekler kullanılarak toplanmıştır. İlişkisel tarama modeliyle yürütülen çalışmada, romantik obsesyonların ilişki ve cinsel doyumu olumsuz etkilediği, cinsel doyumun ise ilişki doyumunu artırdığı görülmüştür. Alt boyut analizi, obsesyonların partnere duyulan sevgi ve ilişki doğruluğu gibi faktörlerle ilişkili olduğunu, cinsel doyumun partner merkezli olduğunda ilişkiyi daha olumlu etkilediğini ortaya koymuştur. Demografik değişkenler, kadınların erkeklere kıyasla daha yüksek obsesyon düzeylerine sahip olduğunu, genç bireylerde obsesyonların daha yaygın olduğunu göstermiştir. Ayrıca, ilişki süresi arttıkça obsesyonların azaldığı ve ilişki doyumunun yükseldiği saptanmıştır. Bulgular, romantik obsesyonların ve doyumun ilişki dinamikleri üzerindeki etkilerine ışık tutarak, bireysel ve ilişkisel refahı artırmaya yönelik stratejiler geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between relationship satisfaction, sexual satisfaction and romantic obsessions and their sub-dimensions in romantic relationships. Individuals with ongoing romantic relationships participated in the study and data were collected using various scales. In the study conducted with relational survey model, it was observed that romantic obsessions negatively affected relationship and sexual satisfaction, while sexual satisfaction increased relationship satisfaction. Sub-dimension analysis revealed that obsessions were related to factors such as love for the partner and relationship integrity, and sexual satisfaction affected the relationship more positively when it was partner-centred. Demographic variables showed that women had higher levels of obsessions compared to men, and obsessions were more common in young individuals. In addition, it was found that obsessions decreased and relationship satisfaction increased as relationship duration increased. The findings shed light on the effects of romantic obsessions and satisfaction on relationship dynamics and contribute to the development of strategies to increase individual and relational well-being.