Yetişkin bireylerde algılanan ebeveyn tutumları ile psikolojik dayanıklılık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between perceived parental attitudes and psychological resilience levels in adult individuals
- Tez No: 954140
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN TANIDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmada yetişkin bireylerde algılanan ebeveyn tutumu ile psikolojik dayanıklılık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırma ilişkisel tipte anket yöntemi ile gerçekleşmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 18-65 yaş aralığında bulunan 402 yetişkin birey oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında 'Demografik Bilgi Formu', 'Ebeveyn Tutum Ölçeği (ETÖ)' ve 'Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (YPSÖ)' kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 28 programı kullanılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde, psikolojik dayanaklılık toplam ve alt boyutları ile anne ve baba duygusal sıcaklık arasında pozitif yönde; anne aşırı koruyuculuk, anne reddedicilik, baba aşırı koruyuculuk ve baba reddedicilik arasında ise negatif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Sonuç olarak katılımcılar ebeveynlerinin tutumlarını duygusal sıcak olarak algıladıkça psikolojik dayanıklılık düzeyleri artmaktadır, ebeveynlerinin tutumlarını aşırı koruyucu ve reddedici olarak algıladıkça da psikolojik dayanıklılık düzeyleri düşmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between perceived parental attitude and psychological resilience levels in adult individuals. For this purpose, the research was carried out using the relational type survey method. The study group of the research consists of 402 adult individuals between the ages of 18-65. 'Demographic Information Form', 'Parental Attitude Scale (ETS)' and 'Psychological Resilience Scale for Adults (YPSS)' were used to collect research data. SPSS 28 program was used to analyze the data obtained. When the research findings are examined, there is a positive relationship between the total and sub-dimensions of psychological resilience and the emotional warmth of the mother and father; A negative significant relationship was found between maternal overprotectiveness, maternal rejectionism, paternal overprotectiveness and paternal rejectionism. As a result, as participants perceive their parents' attitudes as emotionally warm, their psychological resilience levels increase, and as they perceive their parents' attitudes as overprotective and rejecting, their psychological resilience levels decrease.