Yetişkin bireylerin sosyal medya bağımlılığı ile psikolojik belirti düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between adult individuals' social media addiction and psychological symptom levels
  1. Tez No: 954146
  2. Yazar: İREM BENLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT TANSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın temel amacı bazı psikolojik belirti düzeylerinin ve sosyal medyayı günlük kullanma süresinin ergenlerde sosyal medya bağımlılığını yordama gücünü incelemektir. Bu amaçla sosyal medya bağımlılığının somatizasyon, obsesif-kompulsif bozukluk, kişiler arası duyarlılık, depresyon, anksiyete bozukluğu, hostilite, fobik anksiyete, paranoid ve psikotizm psikolojik rahatsızlık belirtileri yordayıp yordamadığını test etmek için standart ve aşamalı çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu 351 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırma verilerini toplamak için, Kişisel Bilgi Formu, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği-Yetişkin Formu ve Kısa Semptom Envanteri kullanılmıştır. Araştırma da elde edilen bulgulara göre sosyal medya bağımlılığının psikolojik bozuklukları yordadığı görülmüştür. Sosyal medya bağımlılığı ile en yüksek ilişki gösteren değişkenler psikotizm, paranoid düşünceler ve fobik anksiyete olarak belirlenmiştir. Elde edilen verilere göre sosyal medya bağımlılığı üzerinde en çok etkili olan değişken sosyal medya varlığı sayısıdır. Sosyal medya bağımlılığı ile günlük sosyal medya varlığı arasında pozitif ve yüksek bir ilişki bulunmaktadır. Günlük sosyal medya varlığı sayısı arttıkça sosyal medya bağımlılığı düzeyi yükselmektedir. Sonuç olarak yetişkin bireylerin yaşadığı psikolojik belirtiler ile sosyal medya bağımlılığı arasında bir ilişki bulunmaktadır. Yetişkinlerin psikolojik rahatsızlık belirti düzeylerinin artması sosyal medya bağımlılığının artmasında etkili olmaktadır. Psikolojik bozukluklar sosyal medyada geçirilen sürenin artmasını da etkilemektedir. Elde edilen veriler literatürde yapılan benzer çalışmalarda elde edilen bulgularla tartışılarak, bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the power of some psychological symptom levels and daily social media usage time to predict social media addiction in adolescents. For this purpose, standard and stepwise multiple linear regression analysis was conducted to test whether social media addiction predicts somatization, obsessive-compulsive disorder, interpersonal sensitivity, depression, anxiety disorder, hostility, phobic anxiety, paranoid and psychotic psychological disorder symptoms. The sample group of the study consists of 351 participants. Personal Information Form, Social Media Addiction Scale-Adult Form and Brief Symptom Inventory were used to collect the research data. According to the findings obtained in the study, it was seen that social media addiction predicts psychological disorders. The variables that show the highest relationship with social media addiction were determined as psychoticism, paranoid thoughts and phobic anxiety. According to the obtained data, the variable that has the most effect on social media addiction is the number of social media presence. There is a positive and high relationship between social media addiction and daily social media presence. As the number of daily social media presence increases, the level of social media addiction increases. As a result, there is a relationship between psychological symptoms experienced by adults and social media addiction. The increase in the level of psychological discomfort symptoms of adults is effective in increasing social media addiction. Psychological disorders also affect the increase in the time spent on social media. The obtained data were discussed with the findings obtained in similar studies in the literature and some suggestions were made.