Surfactant adsorption & desorption on soil surfaces
Surfaktanların çeşitli topraklar üzerinde tutulumu ve geri bırakılımı üzerine çalışmalar
- Tez No: 95417
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN YENİGÜN, PROF. DR. ZEYNEP ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bu çalışmada surfactantlann fizikokimyasal özellikleri farklı iki toprak örneği üzerindeki sorpsiyon davranışı incelenmiştir. Anyonik yüzey-aktif maddelerden Sodyum Dioctil Sulfosuccinate (Aeresol-OT or AOT) ve Sodyum Dodesil Sülfat (SDS) ile katyonik yüzey-aktif maddelerden Benzethonyum klorit (Hyamine 1622) incelenmiştir. Toprakların deneysel sorpsiyon sonuçlan Langmuir ve Freundlich izoterm eşitliğine yerleştirilerek, çeşitli sorpsiyon sabitleri hesaplanmıştır. Yapılan incelemede benzer özellik gösteren toprak örnekleri üzerinde en çok katyonik yüzey-aktif madde Hyamine 1622, en az ise anyonik yüzey-aktif madde SDS'nin adsorpsiyon ve desorpsiyonu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study sorption behaviour of selected surfactants were investigated on two soil samples that have different chemical and physical characteristics. The surfactants investigated were a cationic surfactant Benzethonium chloride (Hyamine 1622) and two anionic surfactants Sodium Dioctyl Sulfosuccinate (Aeresol-OT or AOT) and Sodium Dodecyl Sulphate (SDS). The sorption isotherms of soils were fitted to the Langmuir and Freundlich isotherm equations; and related sorption constants were calculated from these isotherms. It has been found that SDS has the minimum adsorption and desorption capacity whereas Hyamine 1622 has the highest for both soil samples.