The Combined effect of multimedia-based instruction that integrates learning chemical reactions at macroscopic, symbolic and molecular levels
Çoklu ortama dayalı öğretimin kimyasal tepkimeleri makro, sembolik ve mikro düzeyde öğrenmeye etkisi
  1. Tez No: 95416
  2. Yazar: SEVİL AKAYGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ARDAÇ, YRD. DOÇ. DR. YAVUZ AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
VI ÖZET ÇOKLU ORTAMA DAYALI ÖĞRETİMİN KİMYASAL TEPKİMELERİ MAKRO, SEMBOLİK VE MİKRO DÜZEYDE ÖĞRENMEYE ETKİSİ Bu yüksek lisans tezi çoklu ortam kullanılarak yapılan öğretimin sekizinci sınıfta kimyasal tepkimelerin öğrenilmesine makro, sembolik ve mikro düzeyde etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Bir öğretim yazılımı olan“Maddedeki Değişimler”bir eğitim yazılımı olan Toolbok 7.0'ın kullanımıyla kimyasal tepkimelerin üç düzeyde öğretilmesine etkisini araştırmak üzere milli müfredattaki kimyasal tepkimeler ünitesine ve maddesel yaklaşıma uygun olarak hazırlanmıştır. Her kavram video film, resim, fotoğraf, çizim ve animasyonlar yardımıyla üç düzeyde sunulmuştur. Çoklu ortama dayalı öğretim özel bir okulda okuyan 16 sekizinci sınıf öğrencisine 10 ders saati süresince bilgisayar laboratuvarmda uygulanmıştır. Bu süre zarfinda aynı okuldan 33 öğrenci klasik yöntemle öğretim görmüştür. Öğretim öncesi ve sonrasında güvenirlik (a=.7568) ve geçerliliği saptanmış olan Kimyasal Tepkimelerde Peformans Testi, KTPT, verilmiş ve sonuçlar t-testi kullanılarak karşılaştınlmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE COMBINED EFFECT OF MULTIMEDIA - BASED INSTRUCTION THAT INTEGRATES LEARNING CHEMICAL REACTIONS AT MACROSCOPIC, SYMBOLIC AND MOLECULAR LEVELS This MS thesis has aimed to investigate the effect of multimedia-based instruction on learning chemical reactions at macroscopic, symbolic and molecular levels at eighth grade by using computer. An instructional software,“Changes in Matter”, was developed with the authoring software Toolbook 7.0 to identify the effect of learning chemical reactions at three levels with respect to chemical reactions unit in national curriculum using substances approach. Each concept was presented at three levels by using video films, pictures, photographs, drawings and animations. The multimedia-based instruction was implemented to 16 students from eighth grade in a private high school for 10 lecture hours in computer laboratory. During this time, the regular instruction was given to 33 students from the same school. Performance Test on Chemical Reactions, PTCR, which is reliable (a=.7568) and valid was administered to the students before and after the instruction and their scores were compared by using t-test analysis.