Anma pratiklerinin dijital dönüşümü: Dijital hafızalaştırma
Digital transformation of memorial practices: Digital memorialize
  1. Tez No: 954175
  2. Yazar: SELİN İLTER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜVEN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bir toplumun dili, dini ve kültürel değerleri, ritüel ve törenleri o toplumun anma pratikleri üzerinde etkilidir. Anma pratikleri, kolektif hafızanın aktarılmasında önemli role sahiptir. Ölüm deneyimlenemez bir olgudur ancak bir başkasının tanıklığıyla algılanır. Ölenin ardından bıraktığı hatıralar, kalan bireyin onu bu hatırlarla yaşatma sorumluluğundadır. Ölüm olgusuna yaklaşım modern zamanlarla birlikte değişir. Modern öncesi toplum ölümü olağan, yaşamın bir parçası olarak karşılarken, modern toplumda ölüm evlerden uzaklaşır, kaçınılması gereken bir olgu olarak görülür. Böylece öleni anma pratiklerinde biçimsel değişiklikler gözlemlenir. Mezarlıklar evlerden uzaktır ve belirli günlerde ziyaret edilir. Ritüeller daha az aracı sağlanarak gerçekleştirilir, cenaze ve defin işlemleri şirketler tarafından yapılır. Covid-19 pandemisi dijital uygulamaların kulllanıcılarının artmasına neden olur, insanlar gündelik yaşamın sorunlarını çevrimiçi uygulamalarla çözmeye başlar. Dijitalleşmenin ve yapay zekâ uygulamalarının etkinliği artar. Alışveriş, eğitim, anma pratikleri gibi toplumsal ilişkileri etkileyen eylemler aracısızlaştırılır.“Tek tık”la ya da“bir telefonla”sorunlar çözülür. Toplumsal ilişkiler ve gündelik yaşam pratikleri fiziksel ortamdan dijital ortama taşınır. Bu çalışmada, dijitalleşmenin gündelik pratikler üzerindeki etkileri ve toplumsal hafızanın aktarılmasında etkili olan anma pratiklerinin dijital ortama geçiş süreci ele alınmaktadır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan içerik analizi yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma, dijital hafızalaştırma alanlarının toplumsal ilişkiler üzerindeki rolünü araştırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The language, religion, and cultural values of a society, as well as its rituals and ceremonies, influence that society's practices of remembrance. Practices of remembrance play an important role in the transmission of collective memory. Death is an unexperienceable phenomenon, but it is perceived through the testimony of others. The memories left behind by the deceased are the responsibility of those who remain to keep them alive. The approach to death has changed with modern times. While pre-modern societies viewed death as normal and a part of life, in modern societies death is kept away from homes and seen as something to be avoided. Thus, formal changes are observed in the practices of commemorating the deceased. Cemeteries are located far from homes and are visited on specific days. Rituals are performed with fewer intermediaries, and funeral and burial procedures are carried out by companies. The Covid-19 pandemic has led to an increase in the number of users of digital applications, with people beginning to solve their daily life problems through online applications. The effectiveness of digitalization and artificial intelligence applications has increased. Actions that affect social relations, such as shopping, education, and memorial practices, are becoming intermediary-free. Problems are solved with a simple click or phone call. Social relationships and daily life practices are transferred from the physical environment to the digital environment. This study examines the effects of digitalization on daily practices and the process of transferring memorial practices, which are effective in the transmission of collective memory, to the digital environment. The research was conducted using content analysis, one of the qualitative research methods. This study aims to investigate the role of digital memorialization areas in social relations.