Kredi derecelendirme faaliyetlerinin, şirketler ve Türkiye ekonomisi üzerindeki etkileri
The effects of credit rating activities on firms and Turkish economy
  1. Tez No: 954174
  2. Yazar: BİRGÜL PAŞAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ÇAĞRI YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Küreselleşme olgusunun hayatımıza girmesi ile son yıllarda, ülkeler ve şirketler açısından bakıldığında, ekonomik düzen içinde yer bulabilmek ve bu düzen içerisinde devamlılığı reel bazda artış sağlayarak koruyabilmek bir zorunluluk haline gelmiştir. Son yıllarda daha da karmaşıklaşan ve derinleşen piyasalara olan güvenin azalması, tasarruf sahipleri ve yatırıma ihtiyacı olan, geleceğe yönelik yatırımlarını karşılayabilmek amacıyla borçlanmak isteyen kesimler tarafından, uluslararası geçerliliği olan bir skalaya göre ilerleyip, borçlanma kapasite ve gayretini belirleyebilmek için, kredi derecelendirme kuruluşlarının analiz, görüş, yorum ve geleceğe ilişkin yönlendirmelerine olan ihtiyacı daha da arttırmıştır. Derecelendirme faaliyetinde bulunan kuruluşlar, ülkeler ya da şirketlerin, üzerine düşen borç yükümlülüklerini zamanında ve tam olarak yerine getirip getiremeyecekleri hakkında, bilgi ve görüş sunan, araştırma sonuçlarını tüm kamuoyu bilgisine ilan eden, kararlarının uluslararası geçerliliği kabul görmüş yapılardır. Kredi Derecelendirme kuruluşları tarafından yapılan bu analiz işlemleri, borç verenler veya borç talep edenler tarafından talebe göre ya da ihtiyaç duyulması halinde talep olmaksızın da yapılabilmektedir. Görüş bildirme amacı taşıyan bu çalışmalar, yatırım geri dönüşü, yatırımın karlılığı, yatırımın doğru ve tam zamanında tespit edilmesi gibi, verimlilik kontrolü olarak yatırımcılar üzerinde baskı oluşturabilmektedir. Kredi derecelendirme kuruluşları doğru yatırımı işaret etse de Dünya üzerinde kriz ve skandallara sahne olmuştur. Aslında kredi derecelendirme şirketlerinden, bu çalışmalar sonucunda, maddi krizi önceden algılama, belirleme, bilgi verme ve önlem alma hamlesi beklenmektedir. Çalışmamızın amacı, uluslararası alanda faaliyet gösteren kredi derecelendirme kuruluşlarının 1990-2024 arasında verdikleri notların sonuçları içinde, özellikle kriz ortamına yol açtığı dünya şirketleri üzerindeki ve oluşan bu kriz ortamının Türkiye üzerinde yol açtığı etkilerini genel olarak analiz etmek, ilgili yıllarda Türkiye için verilmiş not değerlerinin, ülke ekonomisi üzerinde yarattığı etkiler ve objektifliği incelenerek, Merkez Bankası Başkanı değişikliği ve pandemi etkileri ile piyasa etkileşiminin değiştiği 2019 yılı analizimin başlangıcı sayılıp, 01.01.2019-31.12.2024 aralığında, Moody's, S&P ve Fitch tarafından verilen derecelendirme notlarının etkileri çalışma kapsamına alınmıştır. Güncel değerlendirme yapmak maksadı ile 01.01.2019-31.12.2024 aralığında, Moody's, S&P ve Fitch tarafından verilen derecelendirme notlarının etkilerinin, endeks değeri üzerindeki ağırlıkları yüksek olan AKBNK, GARAN, ISCTR, YKBNK, SAHOL, KCHOL hisse senetleri üzerindeki etkilerinin, indikatör olarak izlenen Ulusal 100 Endeks değerleri üzerindeki kısa ve uzun süreli etkileşimi Olay Analizi Yöntemi ile incelenerek ve olay günleri için güncel grafiklerle desteklenip, geleceğe yönelik öneriler sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
With the emergence of globalization into our lives, in recent years, from the perspective of countries and companies, it has become a necessity to find a place in the economic order and to maintain contiunity within this order by increasing real terms. The decrease in confidence in the markets, which have become more complex and deepened in recent years, has led to the analysis and opinion of credit rating agencies in order to determine the borrowing capacity and effort by proceeding according to an internationally valid scale, by savers and those who need investment and want to borrow in order to meet their future investments. has further increased the need for interpretation and future guidance. Institutions engaged in rating activities are structures that provide information and opinions about whether countries or companies will be able to fulfill their debt obligations in a timely and complete manner, announce the results of their research to the public, and whose decisions are internationally valid. These analysis processes carried out by Credit Rating organizations can be carried out by lenders or borrowers upon request or without request if needed. These studies, which aim to express an opinion, can put pressure on investors as efficiency control, such as return on investment, profitability of investment, accurate and timely determination of investment. Although credit rating agencies point out the right investment, it has been the scene of crises and scandals around the world. In fact, as a result of these studies, credit rating companies are expected to detect, determine, inform and take precautions about the financial crisis in advance.The aim of our study is to analyze the results of the ratings given by international credit rating agencies between 1990-2024, especially on global companies that caused a crisis environment, and the effects of this crisis environment on Turkey. By examining the effects and objectivity of the rating values given for Turkey in the relevant years on the country's economy, the beginning of my analysis of 2019, when the Central Bank Governor changed and the market interaction changed with the effects of the pandemic, the effects of the ratings given by Moody's, S&P and Fitch between 01.01.2019-31.12.2024 were included in the scope of the study. In order to make an up-to-date assessment, the effects of the ratings given by Moody's, S&P and Fitch on the stocks AKBNK, GARAN, ISCTR, YKBNK, SAHOL, KCHOL which have high weights on the index value, are examined with the Event Analysis Method in the short and long term interaction and supported with up-to-date graphics for the event days and suggestions are presented for the future.