İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin transhümanizmle ilgili görüşlerinin kelâm ilmi bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of Imam Hatip High School students' views on transhumanism in the context of kalam science
  1. Tez No: 954178
  2. Yazar: SALİHA NUR EKREM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEZİR HARMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
21.yüzyıl, insanlığın teknolojik ve bilimsel gelişmelerin baş döndürücü hızına tanıklık ettiği bir dönemdir. Nanoteknoloji, genetik bilim, sibernetik ve enformasyon teknolojileri gibi alanlarda yaşanan dönüşümler; yalnızca teknik veya biyolojik sınırlar içerisinde kalmayıp, felsefe, din, psikoloji ve sosyoloji gibi beşerî ve toplumsal disiplinleri de derinden etkilemektedir. Bu bağlamda, çağın en dikkat çekici bilimsel ve felsefi akımlarından biri olarak öne çıkan transhümanizmin dinî düşünce üzerindeki etkilerinin incelenmesi önemli bir gereklilik hâline gelmiştir. Transhümanist düşüncenin özellikle genç bireyler üzerinde ne ölçüde etkili olduğunu ortaya koymak, bu etkilenmenin kelâmî perspektif açısından nasıl değerlendirilebileceğini analiz etmek ve teknolojik gelişmelerin dinî inançlar ile değer sistemleri üzerindeki yansımalarına dair farkındalık oluşturmak bu çalışmanın temel hedefleri arasındadır. İnsan ömrünü uzatmayı, hatta ölümsüzlüğü mümkün kılmayı amaçlayan; insanı teknoloji aracılığıyla mevcut sınırlarının ötesine taşıma gayesi güden transhümanist yaklaşımın Yaratıcı, din, insan ve evren tasavvurlarına ilişkin önerilerinin İslâmî düşünce geleneğinde nasıl karşılandığını anlamak, güncel tartışmalar açısından büyük önem arz etmektedir. Bu çerçevede çalışma, transhümanist düşüncenin İmam Hatip Lisesi gençlerinin inanç ve düşünce dünyasına olan etkisini analiz etmeyi ve gençlerin bu bağlamda kelâmî çizgiye ne ölçüde yakınlık gösterdiklerini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The 21st century is a period in which humanity witnesses the rapid acceleration of technological and scientific advancements. Developments in fields such as nanotechnology, genetic science, cybernetics, and information technologies extend beyond technical or biological boundaries and profoundly influence disciplines such as philosophy, religion, psychology, and sociology. In this context, it has become a necessity to examine the impact of transhumanism—one of the most prominent scientific and philosophical movements of the contemporary era—on religious thought. This study aims to determine the extent to which transhumanist thought influences young individuals, to evaluate this influence from a theological (kalām) perspective, and to raise awareness of how technological advancements affect religious beliefs and value systems. With its goal of extending human life and even promising immortality, transhumanism envisions transcending the human condition through technology. Understanding how its propositions concerning the Creator, religion, human beings, and the universe are received within the Islamic intellectual tradition is of significant relevance to contemporary discourse. In this context, the study aims to analyze the impact of transhumanist thought on the world of faith and thought of Imam Hatip High School youth and to reveal the extent to which young people are close to the theological line in this context.