Didaktizmden kaçış: Düşündüren resimli çocuk kitaplarının çokmodlu söylem analizi
Escaping didacticism: A multimodal discourse analysis of challenging children's picturebooks
- Tez No: 954224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKTAN URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Dünyada 20. yüzyılın sonlarında itibaren popülerleşmeye başlayan düşündüren resimli çocuk kitapları, hem tematik hem de biçimsel özellikleri bakımından ana akım resimli çocuk kitaplarından ayrılarak her yaştan okura hitap eden bir resimli kitap türü olarak edebiyat dünyasında dikkate değer bir yer edinmiştir. Bu çalışmada, Türkiye'de yayımlanmış, uluslarası resimli kitap yarışmalarında ödül almış ve biçim ve içerik bakımında 'düşündüren resimli kitap' özelliklerini taşıyan (Evans, 2015) 12 eser örnekleme dahil edilmiştir. Bu tür kitapların ana akım örneklerinden farklı olarak benimsedikleri söylemler çokmodlu söylem analizi araçlarıyla incelenmiş ve idealize edilen eylem, ilişki ve benlik algısı çokmodlu söylem analizi yoluyla araştırılmıştır. Buna göre çocuğu toplumsal hayatın gelecekteki bir üyesi olarak kabul eden ve bu doğrultuda yerleşik toplumsal ve kültürel değerleri didaktik bir üslupla aktarma sorumluluğu üstlenen ana akım resimli çocuk kitaplarının aksine, düşündüren resimli kitaplarında varoluşçuluktan beslenen bir yaklaşımla 'kendiliğini keşfeden, bilinçli farkındalık sahibi ve iç doğasıyla bağlantıda' olma durumunun idealize edildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Becoming popular in the world since the end of the 20th century, challenging picturebooks have gained a notable place in the literary world as a picture book genre that appeals to readers of all ages, distinguishing itself from mainstream picturebooks in terms of both thematic and formal features. In this study, 12 challenging picturebooks published in Turkey, awarded in international picturebook competitions and carrying the characteristics of 'challenging and controversial picturebooks' in terms of form and content (Evans, 2015) were included in the sample. The discourses adopted by these books, which differ from mainstream examples, were examined with multimodal discourse analysis tools and it was investigated what kind of a child identity design they presented by determining the idealized action, relationship and self-perception. Accordingly, unlike mainstream picturebooks that accept the child as a future member of social life and undertake the responsibility of conveying established social and cultural norms in a didactic style, it has been concluded that challenging picturebooks idealize 'discovering true self, being mindful and in touch with one's inner nature' with an approach nourished by existentialism.