Bib Gourmand kategorisinde yer alan restoranların imajlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the images of restaurants in the Bib Gourmand category
  1. Tez No: 954223
  2. Yazar: UĞUR KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bibgourmand restoranlarının müşteri deneyimini şekillendiren unsurlarını ve bu unsurların Google ve Tripadvisor yorumlarına yansımalarını incelemektedir. Çalışma, yemek kalitesi, mekânsal estetik, hizmet kalitesi ve fiyat-performans dengesi gibi temel bileşenlerin, müşteri algısı üzerindeki etkilerini derinlemesine ele almıştır. İncelenen restoranların yorumları, yaratıcı menüler, estetik sunumlar ve kaliteli hizmetin müşteri memnuniyetinde belirleyici olduğunu ortaya koyarken, inovasyon ve yerel tatlar arasındaki dengenin sağlanmasının önemini vurgulamaktadır. Mekânsal özelliklerin müşteri deneyimindeki önemi, estetik ve konfor unsurlarıyla öne çıkmış; tarihi ve modern mekanların, deneyimi zenginleştirici bir unsur olduğu belirtilmiştir. Örneğin, Mürver Restoran'ın tarihi yarımada manzarası ve estetik düzenlemeleri, en yüksek değerlendirmeleri almıştır. Ancak, gürültü yönetimi gibi mekânsal düzenlemelerle ilgili eleştiriler, iyileştirme fırsatları sunmaktadır. Hizmet kalitesi, müşteri memnuniyeti açısından bir diğer kritik faktör olarak öne çıkmış; profesyonel ve güler yüzlü personelin, restoran imajını güçlendirdiği görülmüştür. Fiyat-performans algısı, özellikle yüksek mutfak segmentinde müşteri beklentilerinin yönetilmesi açısından karmaşık bir etki oluşturmuştur. Bazı restoranlar, küçük porsiyon ve yüksek fiyat eleştirileri alırken, diğerleri geniş porsiyonlar ve uygun fiyat politikalarıyla olumlu değerlendirilmiştir. Çalışma, fiyat algısının deneyimle dengelenmesinin müşteri memnuniyetini artırabileceğini göstermektedir. Ayrıca, müşteri geri bildirimlerinin izlenmesi ve yönetimi, restoranların güçlü yönlerini destekleyip zayıf noktalarını iyileştirmede stratejik bir araç olarak öne çıkmıştır. Sonuç olarak, yüksek mutfak restoranlarının başarısının yalnızca gastronomik becerilere değil, müşteri deneyiminin bütüncül bir şekilde ele alınmasına bağlı olduğunu vurgulamaktadır. Çalışma, gastronomikinovasyon ve yerel tatlar arasında denge kurulması, mekânsal tutarlılık, hizmet sürekliliği ve fiyat-performans dengesi gibi unsurların optimize edilmesinin müşteri memnuniyetini artırmada kilit rol oynadığını ortaya koymaktadır. Restoranların, müşteri yorumlarından faydalanarak stratejilerini geliştirmeleri, sürdürülebilir bir başarı için önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Bib Gourmand examines the elements that shape the customer experience of restaurants and how these elements are reflected in Google and Trip Advisor reviews. The study examined in depth the effects of basic components such as food quality, spatial aesthetics, service quality and price-performance balance on customer perception. Reviews of the restaurants examined reveal that creative menus, aesthetic presentations and quality service are decisive in customer satisfaction, and emphasize the importance of maintaining the balance between innovation and local tastes. Th eimportance of spatial features in custome rexperience has come to the forewith its aesthetic and comfort elements; It has been stated that historical and modern places are an element that enriches the experience. For example, Mürver Restaurant's historical peninsula view and aesthetic arrangements received the highest evaluations. However, criticisms regarding spatial arrangements such as noise management offer opportunities for improvement. Service quality stood out as another critical factor in terms of customer satisfaction; It has been observed that Professional and friendly staff strengthens the image of the restaurant. Price-performance perception has created a complex impact in terms of managing customer expectations, especially in the high-end kitchen segment. While some restaurants have received criticism for small portions and high prices, others have been positively evaluated for the irlarge portions and affordable pricing policies. The study shows that balancing price perception with experience can increase customer satisfaction. Additionally, monitoring and managing customer feedback has emerged as a strategic tool to support restaurants' strengths and improve their weaknesses. As a result, it emphasizes that the success of high cuisine restaurants depends not only on gastronomic skills but also on a holistic approach to the customer experience. The study reveals that optimizing the balance between gastronomic innovation and local flavors, spatial consistency, service continuity and price-performance balance play a key role in increasing customer satisfaction. It is recommended that restaurants develop their strategies by utilizing customer reviews for sustainable success.