Interpreting Hospital Soundscapes Through Participatory Design Methods: A Case of a Pediatric Inpatient Unit
Katılımcı tasarım yöntemleriyle hastane ses manzaralarının yorumlanması: bir pediatrik yatan hasta ünitesi örneği
- Tez No: 954229
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİHA YILMAZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Ortak kullanım alanları olan yatan hasta birimleri, farklı ihtiyaçlara sahip kullanıcı gruplarına hizmet verdiği için kapsayıcı ve tatmin edici ses peyzajı çözümleri geliştirmek zordur. Standart yaklaşımlar bu karmaşıklıkları ele almakta genellikle yetersiz kalmaktadır. Bu çalışmada, Katılımcı Tasarım (KT) yöntemlerinin, kullanıcıların aktif katılımı ve disiplinlerarası iş birliği yoluyla bu zorluklara çözüm sunabileceği varsayılmıştır. Çalışma, hastane ses peyzajlarının KT yöntem, araç ve teknikleriyle nasıl yeniden yorumlanabileceğini araştırmış ve altı aşamada yürütülmüştür. İlk aşamada, bir Pediatrik Yatılı Hasta Birimi'nde (PYHB) mekânsal ve davranışsal gözlemler yapılmıştır. İkinci aşamada, kullanıcılarla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş ve Gömülü Teori yöntemiyle analiz edilmiştir. Bu bulgular, üçüncü aşamada yapılan hasta odası tasarımına yönelik ortak tasarım atölyesine temel oluşturmuştur. Dördüncü aşamada mimarlık uzmanları, kullanıcıların tasarımını geliştirerek 3B görseller ve animasyonlar üretmiştir. Beşinci aşamada, kullanıcıların en hoş bulduğu sesleri içeren bir değerlendirme aracı geliştirilmiş; bu sesler akustik uzmanları tarafından analiz edilerek oyun aracı olarak seçilmiştir. Altıncı aşamada, kullanıcılarla gerçekleştirilen ikinci atölyede, bu araçlar kullanılarak ideal bir ses peyzajı oluşturulmuştur. Çalışma, hastane ses peyzajı tasarımında KT yöntemlerinin potansiyelini ortaya koyarak literatüre katkı sağlamaktadır. Yöntem, daha duyarlı ve kullanıcı odaklı çözümler geliştirilmesine olanak sunmuştur.
Özet (Çeviri)
Shared spaces in hospitals, such as inpatient units, serve users with diverse and sometimes conflicting needs, making it challenging to create inclusive and satisfying soundscapes. Standardized design approaches often fall short in addressing these complexities. This study explored how Participatory Design (PD) methods could help reinterpret hospital soundscapes by involving users and fostering cross-disciplinary collaboration. Conducted in six phases, the study aimed to identify the promises and pitfalls of integrating PD into hospital soundscape design. In the first phase, spatial and behavioral observations were conducted in a Pediatric Inpatient Unit (PIU), supported by field notes, drawings, and photographs. In the second phase, semi-structured interviews with patients, families, and staff were analyzed using Grounded Theory. These findings informed the third phase, where users participated in a co-design workshop to create their ideal patient room. This design was then refined by architecture experts in phase four, resulting in detailed floor plans, 3D visuals, and animations. In phase five, acoustic experts evaluated user-identified pleasant sounds and selected them as tools for the final design game. In the sixth phase, a second co-design workshop was held where PIU users designed ideal soundscapes using game elements derived from previous phases. This study contributes to the soundscape literature by demonstrating the potential of PD methods to support the creation of more inclusive and empathetic hospital sound environments. It highlights the value of user participation in complex healthcare settings and provides a framework for integrating PD into future hospital soundscape design.