Köy tavukçuluğunun fındık yetiştiriciliğine entegrasyonu
Integration of backyard poultry farming into hazelnut cultivation
  1. Tez No: 954248
  2. Yazar: BARIŞ PADEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMUT SAMİ YAMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Özet Bu çalışma yerli Gerze tavuklarının fındık bahçelerinde yabancı ot mücadelesinde kullanılmasının sonuçlarını incelemek amacı ile yürütülmüştür. Samsun ili Ayvacık ilçesi Orta köyünde bulunan bir fındık bahçesi içerisinde 500 metrekarelik bir alanın etrafı çevrilerek 52 haftalık yaştaki 50 Gerze tavuğu bu alana yerleştirilmiştir. Nisan-Temmuz döneminde fındık bahçesinde yabancı ot mücadelesi yapılmamıştır. Tavukların fındık bahçesine nakledildiği tarihte, tavukların alındığı sürüden 12 dişi ve 2 erkek Ziraat Fakültesi Araştırma Uygulama Çiftliğinde bulunan kümeste 1.5x 1.5 metre boyutlarındaki bölmeye yerleştirilmiştir. Çalışma sonunda fındık bahçesinde yabancı otların tamamına yakını Gerze tavukları tarafından tüketilmiştir. Deneme süresince fındık bahçesinde yetiştirilen tavuklarda tavuk başına 30.4 adet yumurta üretilmiştir. Kontrol kümesinde tavuk başına elde edilen yumurta sayısı ise 67.6 olarak gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the results of using native Gerze chickens in weed control in hazelnut gardens. A 500 square meter area was fenced in a hazelnut garden located in Orta village, Ayvacık district, Samsun province, and 50 Gerze chickens aged 52 weeks were placed in this area. No weed control was carried out in the hazelnut garden during the April-July period. On the date the chickens were transferred to the hazelnut garden, 12 females and 2 males from the flock from which the chickens were taken were placed in a 1.5x1.5 meter compartment in the coop located in the Research and Experimental Farm of the Faculty of Agriculture. At the end of the study, almost all of the weeds in the hazelnut garden were consumed by Gerze chickens. During the trial, 30.4 eggs were produced per chicken in the chickens raised in the hazelnut garden. The number of eggs obtained per chicken in the control farm was 67.6.