Norkantarimit ve tetrazol halkası içeren yeni schiff bazlarının sentezi ve yapılarının spektroskopik yöntemlerle aydınlatılması
Synthesis of new schiff bases containing norcantarimide and tetrazol ring and characterization of their structures by spectroscopic methods
- Tez No: 954247
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Norkantarimit (NCI), norkantaridin türevleri arasında yer alan ve özellikle farmakolojik etkileriyle öne çıkan bir bileşiktir. Doğal bir madde olan kantaridinin analoğu olan norkantaridin, genellikle düşük toksisiteye sahip bir antikanser ilaç olarak incelenirken, norkantarimit bu yapının bir türevi olarak potansiyel biyolojik aktivitelere sahiptir. Araştırmalar, norkantarimitin çeşitli kanser hücrelerinde büyümeyi durduran antiproliferatif özellikler sergilediğini ve apoptozu (programlanmış hücre ölümünü) tetikleyebildiğini göstermiştir. Bunun yanı sıra, hücresel sinyal yollarını düzenleyebilme yeteneğiyle de dikkat çeken norkantarimit, yeni terapötik ilaçların geliştirilmesinde umut vaat eden bir bileşik olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, furan ile maleik anhidritin Diels-Alder tepkimesi sonucunda bisiklo bir bileşik sentezlenmiş, ardından bu bileşiğin su içeren hidrazin (%80 a/a) ile reaksiyonu gerçekleştirilerek N-amino grubu içeren bir imit türevi izole edilmiştir. Sentezlenen N-aminoimit türevi bileşiklerin çeşitli sübstitüe (tetrazol-4-il) benzaldehit türevleri ile tepkimesinden yeni Schiff bazı bileşikleri sentezlenmiştir. Saflaştırılmış bileşiklerin yapıları FT-IR, 1H-NMR, 13C-APT NMR ve HR-MS gibi spektroskopik yöntemlerle aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Norcantarimide (NCI) is a compound among norcantaridine derivatives that stands out with its pharmacological effects. Norcantaridine, an analogue of the natural substance cantaridine, is generally studied as an anticancer drug with low toxicity, while norcantaridine has potential biological activities as a derivative of this structure. Studies have shown that norcantaridine exhibits antiproliferative properties that stop growth in various cancer cells and can trigger apoptosis (programmed cell death). In addition, norcantaradine, which attracts attention with its ability to regulate cellular signaling pathways, is considered a promising compound in the development of new therapeutic drugs. In this study, a bicyclic compound was synthesized via a Diels–Alder reaction between furan and maleic anhydride. Subsequently, this compound was reacted with hydrazine hydrate to obtain an imide derivative bearing an N-amino group. The resulting N-aminoimide derivative was then subjected to condensation reactions with various substituted (tetrazol-4-yl) benzaldehyde derivatives, leading to the synthesis of a series of Schiff base compounds. The structures of the obtained compounds were elucidated by spectroscopic methods such as FT-IR, 1H-NMR, 13C-APT NMR and HR-MS.