Artin ili köy tavukçuluğunun yapısı
Village poultry production in artvin province
  1. Tez No: 322747
  2. Yazar: EREN BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞEKEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Zooloji, Agriculture, Zoology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada Artvin ili köy tavukçuluğunun yapısal özellikleri incelenmiştir. Araştırmada Artvin ili denizden 0 ? 500 m, 501 ? 1000 m ve 1000 m üzeri yükseklik olarak 3 bölgeye ayrılmıştır. Araştırmada 23 köyde toplam olarak 223 işletmede yüz yüze görüşülerek anket uygulanmıştır. Ayrıca anket uygulanmasından önce her yükseklik bölgesinde, üç köyden üçer aile belirlenmiş, bu köylerdeki işletmelere performans kayıt formları verilmiş ve her ay toplanmıştır. Bu şekilde dokuz ay boyunca tavukların yumurta verimi, yumurta ağırlığı, gurk sayısı ve çıkan civciv sayısı kayıt edilmiş ve şu sonuçlar bulunmuştur; Artvin ili köy tavukçuluğu yapan işletmelerde ortalama olarak 14,74 adet kanatlı ve 13,94 adet tavuk olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The structural characteristics of village chicken production in Artvin province was investigated in this research. Research area was divided into tree subdistricts that higher 0? 500 m, 501 ? 1000 m and >1000 m from sea side. Totally 223 survey from 23 village was obtained by face to face interview. Before survey study, tree family in tree village that located in each research area was determined and gave them a performance record papers every mount for 9 mounts. They were recorded monthly egg production, egg weight, number of brood and hatched chick. There have been the mean values of chicken and poultry was 13.94 and 14.74 respectively in village hen farms.