Biyouyumlu polimer esaslı sentetik yara örtüsü geliştirilmesi
Development of biocompatible polymer based synthetic wound dressing
  1. Tez No: 954262
  2. Yazar: ABDULLAH ALPKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN KILINÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Biology, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Biyouyumlu hidrojel yara örtüleri, dermal ve epidermal dokuların rejenerasyonunu artırma,biyobozunur olma ve antimikrobiyal özellikler gösterdikleri için büyük bir ilgi çekmiştir. Özellikle kitosan ve Pluronic F127 (PF127) hidrojel yara örtüleri ve türevleri yoğun çalışılan polimer örnekleridir. Bu çalışmada dört farklı dipeptit (Ala-Leu, Ala-Gly, Leu-Gly ve Gly-Phe) nanotüp ile ayrı ayrı fonksiyonalize edilmiş kitosan kullanılarak Pluronic F127 tabanlı biyouyumlu hidrojel yara örtüsü geliştirilmiştir. Sentezlenen biyouyumlu hidrojel yapıları; Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FTIR) analizleri ile hidrojellerin moleküler yapıları ve bileşimleri incelenmiştir. Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ve Enerji Dağılım X-Işını Spektroskopisi (EDX) ile sentezlenen materyallerin mikro yapı özellikleri ve yapısal elementel bileşimleri incelenmiştir. Termogravimetrik Analiz (TGA) ve Differansiyel Termal analiz (DTA) ile hidrojellerin sıcaklıkla kütle değişimleri ve faz geçişleri ve termal özellikleri karakterize edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, sentezlenen yapılar enstrümental tekniklerle doğrulanmıştır. Sentezlenen materyallerin antimikrobiyal aktiviteleri seçilen farklı mikroorganizmalara karşı (E.coli, P.aeroginosa, S.aureus, S.pyogenes, C. albicans karşı) test edilmiştir. Antimikrobiyal test çalışmalarından elde edilen bulgular doğrultusunda herhangi bir antimikrobiyal etki göstermedikleri sonucuna ulaşılmıştır. Hücre kültür çalışmalarıyla hidrojellerin hücre canlılığı testi MTT [3-(4,5-dimetildiyazol-2-il)-2-5-difeniltetrazolyum bromür] ile in vitro sitotoksik etkileri ve yara iyileşme testleri yara iyileştirme potansiyelleri ile değerlendirilmiştir. Sentez materyallerinin farklı dozlardaki uygulamalarından elde edilen sonuçlarından biyouyumlu oldukları tespit edilmesinin yanı sıra yara iyileştirici bir etkileri tespit edilmemiştir. Hücre kültürü çalışmalarında insan keratinosit hücre hattı HS2 ve fare fibroblast hücre hattı L-929 hücre hatları kullanılmıştır. Sonuç olarak dört farklı dipeptit nanotüp ile ayrı ayrı fonksiyonalize edilmiş kitosan kullanılarak hazırlanan Pluronic F127 tabanlı hidrojellerin, antimikrobiyal ajanlar ve yara iyileşmesini teşvik edici ajanlar ile modifiye edilerek terapötik taşıyıcı yara örtüsü ve enjekte edilebilir jel formunda kullanılabilme potansiyelleri olabileceği fikrine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Biocompatible hydrogel wound dressings have attracted significant interest due to their ability to enhance the regeneration of dermal and epidermal tissues, their biodegradability, and their antimicrobial properties. In particular, chitosan and Pluronic F127 (PF127) hydrogel wound dressings and their derivatives are widely studied polymer examples. In this study, a biocompatible hydrogel wound dressing based on Pluronic F127 was developed using chitosan functionalized separately with four different dipeptides (Ala-Leu, Ala-Gly, Leu-Gly, and Gly-Phe) nanotubes. The synthesized biocompatible hydrogel structures were analyzed using Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) to investigate the molecular structures and compositions of the hydrogels. The microstructural properties and elemental compositions of the synthesized materials were examined using Scanning Electron Microscopy (SEM) and Energy Dispersive X-ray Spectroscopy (EDX). Thermogravimetric Analysis (TGA) and Differential Thermal Analysis (DTA) were employed to characterize the mass changes and phase transitions of the hydrogels with temperature and their thermal properties. According to the analysis results, the synthesized structures were validated through instrumental techniques. The antimicrobial activities of the synthesized materials were tested against selected microorganisms (E. coli, P. aeruginosa, S. aureus, S. Pyogenes, C. albicans). Based on the findings from the antimicrobial tests, it was concluded that no antimicrobial effect was observed. Cell culture studies evaluated the cytotoxic effects of the hydrogels using the MTT [3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium bromide] assay and assessed their wound healing potential. The results obtained from the applications of the synthesized materials at different doses indicated that they were biocompatible, but no wound healing effects were detected. In the cell culture studies, the human keratinocyte cell line HS2 and the mouse fibroblast cell line L-929 were used. As a result, it was concluded that the Pluronic F127-based hydrogels prepared using chitosan functionalized with four different dipeptides nanotubes could potentially be modified with antimicrobial agents and wound healing-promoting agents for use as therapeutic carrier wound dressings or injectable gel forms.