Süper emici nano lifli malzeme üretimi ve karakterizasyonu
Super absorbent nano fibrous material production andcharacterization
  1. Tez No: 593671
  2. Yazar: BUKET GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA CENGİZ ÇALLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, farklı polimerler ve katkı maddeleri kullanılarak süper emici nano lifler üretilmiş ve detaylı şekilde karakterize edilmiştir. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; polivinilpirolidon (PVP) esaslı nano liflerin üretimi ve karakterizasyonu, ikinci bölümde ise; poliakrilik asit (PAA) esaslı nano liflerin üretimi ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Çalışmada öncelikle, her iki polimer çeşidi ile farklı polimer, süper emici katkı malzemesi ve çapraz bağlayıcı konsantrasyonu ile üretimler yapılmış, polimer çözelti özellikleri (iletkenlik, viskozite, yüzey gerilimi) belirlenmiştir. Daha sonra optimum proses parametrelerinde üretimler gerçekleştirilmiştir. Nano lifli malzemelerde çapraz bağlama işlemi yapılmıştır. Daha sonra taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile yüzey ve lif morfolojisi analizleri yapılmıştır. Sonrasında ise hava geçirgenliği, kalınlık ve gramaj, gözenek boyutu analizleri gerçekleştirilmiştir. Son olarak ise; optimize edilen nano liflerin saf su ve sentetik üre ile emicilik testleri yapılmıştır. Çalışmada ayrıca PVP, PAA ve SPA içeren sandwich yapıda kompozit malzeme geliştirilerek karakterize edilmiştir. En yüksek emicilik değerlerinin PVP ve PAA kompozit yapılarda elde edildiği gözlenmiştir. Genel olarak, PAA nano liflerinin emicilik kapasitesinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Proje kapsamında; üretilen biyouyumlu polimer esaslı süper emici nano lifli malzemenin biyomedikal ve hijyenik tekstillerde önemli bir uygulama potansiyeline sahip olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, superabsorbent nano fibers were produced by using different polymers and additives and characterized in detail. The study consists of two sections. In the first section; polyvinylpyrrolidone (PVP) based nano fibers production and characterization and also in the second section, polyacrylic acid (PAA) based nano fibers were production and characterization were achieved. In this study, firstly, productions were done using both polymer types with various polymer, superabsorbent additive and crosslinker concentrations and polymer solution properties (conductivity, viscosity, surface tension) were determined. Then, productions were carried out with optimum process parameters. Nanofibrous materials were cross-linked. Surface and fiber morphology analyzes were performed with scanning electron microscopy (SEM) and air permeability, thickness, basis weight and pore size analyzes were achieved. Finally; optimized nano fibers were tested for absorbance with pure water and synthetic urea. In the study, it was also characterized by the development of composite material in sandwich structure including PVP, PAA and sodium polyacrylate (SPA). It was observed that the highest absorbency values were obtained from PVP and PAA composite structures. In general, it was determined that absorbency capacity of PAA nano fibers is higher. Within the scope of the project; it is thought that biocompatible polymer based superabsorbent nanofibrous material will have a significant application potential for biomedical and hygienic textiles.