Deprem etkisi altında yol dolgularının analizi
Analysis of road embankments under earthquake effects
  1. Tez No: 954266
  2. Yazar: SÜLEYMAN ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALİH KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu tez çalışmasında 6 Şubat 2023 tarihinde merkez üssü Kahramanmaraş il sınırları içinde olan ve yaklaşık olarak 9 saat arayla meydana iki deprem sonrası Karayolları Genel Müdürlüğü yol ağında bulunan ve afet bölgesinde yer alan il, devlet ve otoyollar arasından hasar alanlar belirlenmiş ve kurumun deprem sonrası hasar alan bu yollar için yapmış olduğu çalışmalar detaylı bir şekilde irdelenmiştir. Ayrıca, deprem etkisi altında yol dolgularının analizini gerçekleştirmek için, deprem hasarı oluşan bir yol dolgusu ele alınmıştır. Bu amaçla, konuyla ilgili literatür taraması yapılmış ve 6 Şubat Kahramanmaraş depremleri sonrası Karayolları Genel Müdürlüğü'ne bağlı taşra kurumu olan Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü (Diyarbakır) yol ağında bulunan 53,5 km uzunluğundaki Şanlıurfa-Hilvan Ayrımı Bozova- 8. Bölge Hududu yolu analiz edilmiştir. Depremler sonrasında yolun Km: 50+970 - 51+070 arasındaki 100 metrelik kesiminde yer alan 5 anodan oluşan istinat duvarları yıkılmış ve yolun sol tarafındaki dolguda ciddi hasar meydan gelmiştir. Tez kapsamında meydana gelen bu hasarlar mevcut bir vaka olarak ele alınmıştır. Bu çerçevede Şanlıurfa-Hilvan Ayrımı Bozova- 8. Bölge Hududu yolunun depremler öncesinde yapılmış olan zemin etüdü ile jeolojik ve jeoteknik raporları incelenmiştir. Ayrıca depremler sonrası oluşan hasar sahada yapılan incelemeler ile gözlemlenmiştir. Yapılan bu araştırmalar neticesinde analizlerde kullanılacak olan zemin parametreleri belirlenmiştir. Tespiti yapılamayan ve analizlerde gerekli olan veriler için inceleme alanı ile ilgili literatürde daha önce gerçekleştirilen çalışmalarda kullanılan verilerden yararlanılmıştır. Deprem etkisi altındaki yol dolgularının analizi için sonlu elemanlar yöntemi hazır paket bilgisayar programı olan PLAXIS 2D kullanılmıştır. Yol dolgusu üzerinde gerçekleştirilen depremsiz ve depremli analizler sonucunda, elde edilen deplasman ve gerilme dağılımlarının, sahadaki durum ile uyumlu olduğu belirlenmiş ve konu ile ilgili gerekli görülen öneriler sunulmuştur
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the roads within the network of the General Directorate of Highways that were damaged following two earthquakes—occurring approximately 9 hours apart and centered within the provincial borders of Kahramanmaraş on February 6, 2023—were identified among the provincial, state, and motorway roads located in the disaster zone. The post-earthquake actions taken by the institution regarding these damaged roads were examined in detail. In addition, to analyze road embankments under the effect of earthquakes, a road embankment that sustained damage during the earthquakes was studied. For this purpose, a literature review was conducted, and the 53.5 km long Şanlıurfa-Hilvan Junction Bozova–8th Regional Border road, part of the road network under the jurisdiction of the 9th Regional Directorate (Diyarbakır) of the General Directorate of Highways, was analyzed. Following the earthquakes, the retaining walls composed of five anodes located within the 100-meter section between Km: 50+970 - 51+070 of the road collapsed, and severe damage occurred in the embankment on the left side of the road. These damages were evaluated as a case study within the scope of this thesis. In this context, the geological and geotechnical reports as well as the soil surveys conducted before the earthquakes for the Şanlıurfa-Hilvan Junction Bozova–8th Regional Border road were examined. Moreover, the damage that occurred after the earthquakes was observed through field investigations. As a result of these studies, the soil parameters to be used in the analyses were determined. For data that could not be directly identified but were necessary for the analysis, values used in previous literature studies related to the investigation area were utilized. To analyze the road embankments under seismic effects, the finite element method-based software PLAXIS 2D was used. Based on the earthquake and non-earthquake analyses conducted on the road embankment, it was determined that the obtained displacement and stress distributions were consistent with field observations, and relevant recommendations on the subject were presented.