Comparing the critical thinking skills and perceptions and awareness of artificial intelligence usage in English lessons of pre-service and in-service English teachers
Hizmet öncesi ve hizmet içi İngilizce öğretmenlerinin eleştirel düşünme becerileri ve yapay zeka farkındalık seviyeleri ve İngilizce derslerinde yapay zeka kullanımı hakkındaki görüşlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 954271
  2. Yazar: NEVİN CIVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yapay zeka eğitim de dahil olmak üzere hayatın birçok alanında dikkat çekmeye başladı ve bu çalışma hizmet öncesi ve hizmet içi İngilizce öğretmenlerinin derslerinde yapay zeka kullanımına dair farkındalık seviyeleri ve görüşleri ile eleştirel düşünme becerilerini araştırmaktadır. Nicel anketler ve nitel açık uçlu sorular harmanlanarak karma araştırma yöntemi kullanılmıştır ve çalışmaya 211 kişi katılmıştır. Sonuçlar hizmet içi İngilizce öğretmenleriin yapay zeka farkındalık seviyeleri ve görüşleri arasında daha çelişkili görüşleri olan hizmet öncesi öğretmenlere göre daha tutarlı olduğunu göstermiştir. Ek olarak, öğretmenlerin eleştirel düşünme becerileri ve yapay zeka farkındalık seviyeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ama zayıf bir ilişki bulunmuştur. Eleştirel düşünme becerileri daha yüksek olan öğretmenler yapay zekanın derslerinde kullanımı konusunda daha tedbirlidirler. Sonuçlar ayrıca göstermiştir ki yapay zeka ders planlaması ve öğrencilerin aktif katılımı için faydalı bulunmaktadır ancak etik kullanımı ve aşırı bağımlılık riskleri de katılımcılar tarafından unutulmamıştır. Bu çalışma öğretmenlerin öğretim durumu farketmeksizin yapay zeka araçlarının İngilizce Eğitimi alanında etkili ve etik bir şekilde kullanımı için gereken eğitim ihtiyacının altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
Artificial Intelligence (AI) started to gain attention in many areas of life including education, and this study investigates the perceptions of pre-service and in-service English Language teachers about the usage of AI tools in their lessons along with their awareness levels regarding AI usage and their Critical Thinking (CT) skills. A mixed-method approach was used by combining quantitative surveys and qualitative open-ended questions, and data was collected from 211 participants. The results revealed that in-service teachers displayed higher consistency between their awareness levels and perceptions of AI than the pre-service teachers whose opinions were rather contradictory. Moreover, a statistically significant but weak correlation was found between the CT skills and awareness of AI tools of teachers. Teachers with higher CT skills were more cautious regarding the use of AI in their lessons. The findings also revealed that AI tools were considered beneficial for lesson planning and active participation of the students, but concerns regarding the ethical use and over-reliance risks were not forgotten by the participants. The study highlights the necessity of teacher training to improve CT skills and AI literacy regardless of the teaching status of the teachers so that AI tools can be used effectively and ethically in the field of ELT.