Konu temelli eleştirel düşünme öğretimi özelliğine sahip eğitsel arayüz ile desteklenmiş eğitim yazılımının akademik başarı, eleştirel düşünme eğilimi ve düzeyine olan etkisi
The effect of instructional software packages that was supported by educational interface with subject based critical thinking teaching feature on the critical thinking skill and the academic achievement in the science course
- Tez No: 441329
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEMET KARAKUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışmanın genel amacı Ortaokul 6.Sınıf Fen Bilimleri dersinde konu temelli eleştirel düşünme öğretimi özelliğine sahip eğitsel arayüz ile desteklenmiş eğitim yazılımını kullanan grup ile konu temelli eleştirel düşünme öğretimi özelliğine sahip olmayan eğitsel arayüz ile desteklenmiş eğitim yazılımını kullanan grubunun eleştirel düşünme becerisi ve Fen Bilimleri dersindeki akademik başarıları arasında anlamlı düzeyde farklılıklar olup olmadığını sınamaktır. Araştırma, deneysel araştırma modellerinden biri olan ön test son test kontrol gruplu deneme modeline göre desenlenmiştir. Çalışmada gruplar bir deney ve bir kontrol grubu desenine göre oluşturulmuştur. Araştırmanın çalışma grubunu Kahramanmaraş il merkezinde yer alan bir ortaokulda öğrenim görmekte olan toplam 50 altıncı sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Şubeler; Eleştirel Düşünme Değerlendirme Rubriği ve Akademik Başarı Testi ön test sonuçları ile eşitlenmiştir. Deney grubu öğrencileri“Konu temelli eleştirel düşünme öğretimi özelliğine sahip eğitsel arayüz ile desteklenmiş eğitim yazılımı”kullanmış, kontrol grubu ise“Konu temelli eleştirel düşünme öğretimi özelliğine sahip olmayan eğitsel arayüz ile desteklenmiş eğitim yazılımı”kullanmıştır. Hem deney grubu hem de kontrol grubu katılımcıları, öntest ve sontest niteliğinde akademik başarı testi, eleştirel düşünme değerlendirme rubriği ve yarı yapılandırılmış görüşme sorularını cevaplamışlardır. Araştırma sürecinde elde edilen veriler, SPSS 20,0 istatistik paket programı aracılığıyla çözümlenmiştir. Verilerin aritmetik ortalamaları, standart sapmaları betimsel olarak verildikten sonra, bağımsız gruplar t testi ve kovaryans analizleri(ANCOVA) yapılmıştır. Araştırma bulgularından elde edilen nicel ve nitel sonuçlar ise aşağıdaki gibi özetlenebilir: 1. Konu temelli eleştirel düşünme öğretimi özelliğine sahip eğitim yazılımı, eleştirel düşünme becerilerinin gelişiminde, konu temelli eleştirel düşünme öğretimi özelliğine sahip olmayan eğitim yazılımına göre daha etkilidir. 2. Konu temelli eleştirel düşünme öğretimi özelliğine sahip eğitim yazılımı, öğrencilerin akademik başarısı üzerinde, eleştirel düşünme öğretimi özelliğine sahip olmayan eğitim yazılımına göre genel olarak benzer bir etkiye sahiptir. 3. Araştırma sonunda, konu temelli eleştirel düşünme öğretimi özelliğine sahip eğitsel arayüz ile desteklenmiş eğitim yazılımını kullanan deney grubu öğrencilerinin uygulamadan önce eleştirel düşünmenin tanımını tam yapamayıp farklı örneklerini veremezken, eğitim yazılımını kullanması sonrasında eleştirel düşünme kavramını daha iyi özümseyip aktif bir şekilde bu beceriyi kullanabildikleri ve ifade edebildikleri görülmüştür. Konu temelli eleştirel düşünme öğretimi özelliğine sahip olmayan eğitsel arayüz ile desteklenmiş eğitim yazılımını kullanan kontrol grubundaki öğrencilerin ise, eğitim yazılımı kullanmadan önce ve sonraki eleştirel düşünme becerilerine yönelik algıları arasında bir değişiklik olmamıştır. 4. Deney grubundaki öğrencilerin eğitsel arayüz ajanına(Sünger Bob) karşı olumlu tutum içerisinde oldukları, Sünger Bob sayesinde düşünme sürecine çok daha fazla önem verdikleri ve bu davranışı aynı zamanda günlük yaşamda ve diğer derslerde de kullanmanın gerekli olduğunu belirtmişlerdir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar konu temelli eleştirel düşünme öğretimi özelliğine sahip eğitsel arayüz ile desteklenmiş eğitim yazılımı kullanan deney grubundaki öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerinin arttığını göstermiştir. Duruma ilişkin daha kapsamlı bilgi sağlayabilmek adına, farklı okul düzeyinde, farklı disiplinlerde ve farklı sınıf düzeylerinde bu tarz yazılımlar tasarlanıp denenmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this study is to examine if there is a significant difference between the experiment group which uses instructional software packages that was supported by educational interface with subject based critical thinking feature and the control group which uses instructional software packages that was supported by educational interface without subject based critical thinking feature in the Science course of secondary school 6th grade students' critical thinking skills and their academic achievement. The research was designed according to pre-test post-test control-grouped experimental research model. The groups in the study were constituted as one experiment group and one control group design. The sampling of the research consists in total 50 students that attend to secondary school in Kahramanmaraş city center. The classrooms were leveled by their Critical Thinking Evaluation Rubric and Academic Achievement Pre-Test scores. The students in the experimental group has used“instructional software package that was supported by educational interface with subject based critical thinking feature”while the control group has used“instructional software packages that was supported by educational interface without subject based critical thinking feature”. The participants of both experiment and control groups have answered the academic achievement test which serves as pre-test and post-test, critical thinking rubric and semi-structured interview questions. The data obtained during the study were analyzed via the SPSS 20,0 statistical analysis software package program. After providing arithmetic mean and standard deviation of data in a descriptive way, independent samples t-test and covariance analysis (ANCOVA) were conducted. Qualitative and quantitative data obtained from the research can be summarized as follows: 1. It can be said that the instructional software which has teaching critical thinking feature is more effective in the development of critical thinking skills comparing to instructional software which does not have teaching critical thinking feature. 2. It cannot be said that the instructional software which has teaching critical thinking feature is more effective or different in the academic achievement of the students comparing to instructional software which does not have teaching critical thinking feature. 3. At the at end of the study, it was observed that, the students in the experiment group who have used instructional software that was supported by educational interface with subject based critical thinking feature, have assimilated the concept of critical thinking actively use and express this skill, while they were not able define and exemplify critical thinking. On the other hand, it was also observed that, the students in the control group who have used instructional software that was supported by educational interface without subject based critical thinking feature, have no significant difference between their perceptions before and after using the instructional software. 4. At the end of the study, when the views of the students in the experiment group on the communication of the educational interface agent are analyzed, it can be said that the students in general have a positive attitude towards Sponge Bob in the instructional software, they attach importance to thinking process thanks to Sponge Bob and they think that this attitude is required in their daily lives and in other courses. The results of the study indicate that the critical thinking skills of the students in the experiment group which uses instructional software packages that was supported by educational interface with subject based critical thinking feature have increased, therefore in order to obtain more extensive information related to this, it can be suggested to design and test similar software for different school levels, different disciplines and different class levels.