XP-endo Shaper'ın farklı hızlarda kullanımının semptomatik geri dönüşümsüz pulpitisli dişlerde postoperatif ağrıya etkisi: Randomize klinik çalışma
The effect of using XP-endo Shaper at different speeds on postoperative pain in teeth with symptomatic irreversible pulpitis: A randomized clinical trial
- Tez No: 954300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR GENÇ ŞEN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, kök kanal tedavisinde XP-endo Rise Shaper'ın (XPS) farklı hızlarda kullanımının semptomatik geri dönüşümsüz pulpitisli dişlerde postoperatif ağrıya etkisinin değerlendirilmesidir. Çalışmaya semptomatik irreversible pulpitisi olan toplam 40 alt çene premolar dişi dahil edildi ve bu dişler rastgele olarak her biri 20 dişten oluşan iki gruba ayrıldı. Mekanik preparasyonlar, XPS sistemi kullanılarak iki farklı hız ayarında gerçekleştirildi. Birinci grupta (n=20), enstrümantasyon 1000 rpm dönme hızında gerçekleştirildi, ikinci grupta (n=20) ise hız 2000 rpm'ye ayarlandı. Kemomekanik işlemlerin ardından aynı seansta kök kanalı dolduruldu ve koronal kavite restore edildi. Tedavi sonrasında hastalara, gereksinim duyduklarında kullanmaları için ibuprofen analjezik reçete edildi. Ağrı seviyeleri, tedaviyi takip eden 6, 24, 48 ve 72. saatlerde 11 dereceli sayısal ağrı ölçeği kullanılarak değerlendirildi. Ayrıca aynı zaman aralıklarında toplam ibuprofen tüketim miktarları da kaydedildi. İstatistiksel analizler için Mann Whitney U ve Friedman testleri, kategorik değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemede Z testi ile oransal karşılaştırma ve Ki-kare testleri kullanılmıştır. Gruplar arasında tüm zaman aralıklarında postoperatif ağrı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05). Gruplar içerisinde zamana bağlı olarak postoperatif ağrı gittikçe azalmış veya sıfırlanmıştır. Aynı zaman aralıklarında, iki hız grubu arasında analjezik alımı açısından istatistiksel olarak bir fark bulunmamıştır (p>0.05). 1000 rpm hız kullanılan grupta, zaman dilimleri arasında postoperatif ağrı ve analjezik alımı açısından istatistiksel bir fark bulunmamışken (p>0.05), 2000 rpm hız grubunda 6.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to assess the impact of utilizing the XP-Rise Shaper (XPS) at different rotational speeds on postoperative pain in teeth diagnosed with symptomatic irreversible pulpitis during root canal treatment. The study included a total of 40 mandibular premolar teeth with symptomatic irreversible pulpitis, which were randomly assigned to two groups of 20 teeth each. Mechanical preparation was performed using the XPS system at two different speed settings. In the first group (n=20), instrumentation was conducted at a rotational speed of 1000 rpm, whereas in the second group (n=20), the speed was set at 2000 rpm. After the chemo-mechanical procedures, the root canal was obturated, and coronal cavity was restored in a single session. Postoperatively, ibuprofen was prescribed to patients in case they needed it. Pain levels were assessed using an 11-point numerical rating scale at 6, 24, 48, and 72 hours post-treatment. Additionally, the total amount of ibuprofen consumption was recorded at the same time intervals. For statistical analysis, Mann-Whitney U and Friedman tests were used. Z test of proportional comparison and Chi-square tests were used to determine the relationships between categorical variables. There was no statistically significant difference in postoperative pain between the two groups at all time intervals (p>0.05). Postoperative pain gradually decreased or disappeared within the groups over time. There was no statistically significant difference in analgesic intake between the different speed groups at the same time intervals (p>0,05).