Preoperatif nötrofil lenfosit oranının mide tümörlerinin evrelerinin tespitindeki prediktif değeri
Predictive value of preoperative neutrophil lymphocyte ratio in determining the stage of gastric tumor
- Tez No: 954299
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK İzmir Tepecik Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: Nötrofil lenfosit oranı (NLO), inflamatuvar durumun bir göstergesi olup yüksekliği birçok malignitede olumsuz prognostik faktör olarak gösterilmiştir. Bu çalışmada amaç; mide kanserli hastalarda NLO ile tümör saldırganlığını gösteren faktörler arasında bir ilişki olup olmadığını göstermek ve bunun prognostik önemini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2009–Ocak 2014 tarihleri arasında, verileri ileriye yönelik olarak kaydedilen ve opere edilen mide kanserli 189 hastanın kayıtları yaş, cinsiyet, yapılan operasyon, metastaz varlığı, tümör evrelemesi, tümörün differansiyasyon derecesi ve operasyon öncesi bakılan NLO göz önünde bulundurularak incelendi. Bulgular: 61 kadın (%32.3), 128 erkek (%67.7) hastanın toplam olarak 88'inde (%46.6) dört ve üzeri NLO tespit edildi. NLO yüksek ve düşük gruplar arasında klinikopatolojik özelliklerin hiçbirinde (yaş, cinsiyet, operasyon türü, differansiyasyon derecesi) istatistiksel anlamlılık tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Neutrophil-lymphocyte ratio (NLR) is an indicator of the inflammatory state that its increase is shown as a negative prognostic factor in many malignancies. The aim of this study is to show whether there is a relationship between NLR with tumor aggressiveness in gastric cancer patients and to investigate its prognostic significance. Material and Methods: The informations of 189 patients with gastric cancer whom the data between January 2009 and January 2014 was prospectively recorded are examined according to the presence of metastasis, tumor staging, tumor differentiation grade and preoperative NLR. Results: From 61 women (32.2 %), 128 male (67.7 %) patients; in a total of 88 of them was determined as four and higher NLR.