Adana milletvekilleri ve siyasi faaliyetleri (1961-1969)
Adana deputies and their political activities (1961-1969)
- Tez No: 954309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇAKIRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Adana ili Çukurova'nın verimli toprakları üzerinde kurulmuş olup hem coğrafi konumu hem de yer altı ve yer üstü kaynakları nedeniyle her zaman önemli bir bölge olmuştur. Cumhuriyet döneminde şehir, 1933'e kadar Adana, 1933 yılından 1956 yılına kadar Seyhan biçimine isimlendirilmiştir. 1956 tarihinde yayınlanan“Seyhan Vilâyeti adının (Adana) Olarak Değiştirilmesi Hakkında Kanun”ile Seyhan vilayetinin adının Adana olarak değiştirilmesi kabul edilmiştir. Cumhuriyet döneminde tarım ve tarıma dayalı sanayinin gelişmesiyle sosyal ve ekonomik açıdan önemli bir gelişim süreci içine giren Adana, Türk siyasal yaşamında da meclise gönderdiği milletvekilleriyle önem taşımıştır. Dışardan aldığı göçlerle nüfusu hızla artan Adana'nın, buna bağlı olarak mecliste temsil gücü de artmıştır. Çalışmamız kapsamında incelediğimiz XII. ve XIII. dönemlerde Adana ili 12 milletvekili ile mecliste temsil edilmiştir. Bu dönemlerde 1960 darbesi sonrası yapılan seçim düzenlemeleriyle nispi temsil sistemine geçilmesinden dolayı Adana'dan farklı siyasal partilerden milletvekilleri meclise girmiştir. Bu bağlamda 1961 ve 1965 seçimlerinde Adalet Partisi (AP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Türkiye İşçi Partisi'nden (TİP) seçilen vekiller ili temsil etmişlerdir. Diğer vilayetlere göre daha fazla milletvekili ile temsil edilen Adana bu dönemde önemli atılım gösteren şehirlerden olmuştur. Adana milletvekilleri gerek aday oldukları bölgelerin sorunlarını gerekse Türkiye'nin siyasi, sosyal ve ekonomik sorunlarına yönelik çözüm önerileri sunarak yapılan icraatların içinde yer almışlardır. Yapılan çalışmada, sadece XII. ve XIII. Dönemlerde Adana'yı temsil eden milletvekillerinin kendi seçim bölgelerine değil aynı zamanda Türkiye'nin farklı bölgelerindeki gelişmelere de odaklanılmıştır. Bu çalışma, 1960'lı yılların Türkiye'sinde TBMM'de siyasi, sosyal ve kültürel meselelerin nasıl ele alındığına ve getirilen çözüm önerilerine bir kesit oluşturacaktır. Dolayısıyla XII. Dönem (1961-1965) ve XIII. Dönem (1965-1969) Adana milletvekillerinin hayatları ve siyasi faaliyetleri kapsamlı bir şekilde analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Adana province was established on the fertile lands of Çukurova and has always been an important region due to its geographical location and underground and aboveground resources. In the Republican era, the city was named Adana until 1933 and Seyhan from 1933 to 1956. With the“Law on Changing the Name of Seyhan Province to (Adana)”published in 1956, it was accepted to change the name of Seyhan province to Adana. Adana, which entered into an important social and economic development process with the development of agriculture and agriculture-based industry in the Republican period, has also been important in Turkish political life with the deputies it sent to the parliament. Adana, whose population has increased rapidly with the immigration from abroad, has increased its representation power in the parliament accordingly. In the 12th and 13th periods, which we examined within the scope of our study, Adana was represented in the parliament with 12 deputies. In these periods, due to the proportional representation system with the election regulations made after the 1960 coup, deputies from different political parties from Adana entered the parliament. In this context, deputies elected from the Justice Party (AP), the Republican People's Party (CHP) and the Workers' Party of Turkey (TIP) represented the province in the 1961 and 1965 elections. Adana, which was represented by more deputies than other provinces, was one of the cities that made significant progress in this period. Adana Member of Parliaments took part in the activities by offering solutions to both the problems of the regions in which they were candidates and the political, social and economic problems of Turkey. In the XII. XIII. Period, The study focused not only on the constituencies of the MPs representing Adana, but also on developments in different regions of Turkey. This study will provide an example of how political, social and cultural issues were handled in the Turkish Grand National Assembly in the 1960s and the proposed solutions. Therefore, XII. (1961-1965) and XIII. Period (1965-1969), The lives and political activities of Adana MPs will be analyzed comprehensively.