Quality function deplayment approach to supply chain design and implementation
Tedarik zinciri tasarım ve uygulamasında kalite fonksiyonu yayılımı yaklaşımı
- Tez No: 95431
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ RIZA KAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüzdeki rekabet ortamında hayatta kalabilmek için, firmalar maliyetlerini azaltmak ve sürekli müşteri memnuniyetini sağlamak zorundadırlar. İyi tasarlanmış tedarik zinciri sistemleri, müşteri memnuniyeti ve maliyet etkinliği sağlayarak, günümüz firmalarının en belirgin rekabet gücünü oluşturur. Önceleri, lojistik dar bir bakış açısıyla üretimin altında yer almaktaydı. Fakat, günümüzde çok uluslu büyük firmalar satm alma, üretim, mühendislik ve ulaştırma ile ilgili süreçlerini, tedarik zinciri altında toplamaktadır. Lojistik kavramının her zaman önemli olmasına rağmen, bu değişim tedarik zinciri döneminin başladığına bir delil teşkil ermektedir. Bu tez, tedarik zinciri tasarımı için bir model sunmaktadır. Tedarikçinin tedarikçisinden müşterinin müşterisine uzanan böyle bir sistem tasarlamak için, tasarımcının tüm ilgili süreçlere kapsamlı ve bütünleşik bir yaklaşımla odaklanması gerekir. Süreçleri birbirinden bağımsız ele almak ve başarılı süreç uygulamalarını ayn ayrı ortaya koymak, tedarik zincirinin bir bütün olarak en iyi sonuç vermesini sağlamaz. Kalite fonksiyonu yayılımı yeni ürün ve servis tasarımında başarılı bir yaklaşım olduğundan, tedarik zinciri tasarım modelinin yapılandırılmasında da temel araç olarak kullanılmıştır. Bu yaklaşımı güçlendirmek amacıyla kıyaslama, analitik hiyerarşi süreci, Ishikawa Diyagramı, hata kaynaklan ve etkileri analizi gibi karar alma yöntemlerine model içinde yer verilmiştir. Sonuç olarak, modüler tedarik zinciri modeli, genişletilmiş kalite fonksiyonu yayılımı yaklaşımı kullanılarak yapılandırılmıştır. Bu model, tedarikçi değerlendirilmesi aşamasında, çok uluslu bir firmada uygulanmış ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to survive in today's highly competitive markets, companies need to continuously satisfy their customers and reduce their costs. By furnishing customer satisfaction and cost efficiency, well-designed supply chain systems appear to be one of the most striking competitive strengths of the companies. Previously, logistics was considered in a limited perspective as a process under manufacturing. However, in recent years, processes related to purchasing, production, engineering and delivery are also covered under supply chain systems by the biggest multi-national companies. Although logistics has always been an important concept for the companies, this enhanced view is an evidence of a new supply chain era. This thesis proposes a model for supply chain design. In order to design such a system which extends from suppliers' supplier to customers' customer, the designer has to focus on all related processes in a comprehensive and integrated manner. Considering each process independently from the other processes and identifying the best practices separately does not necessarily lead into the optimization of overall supply chain. Due to the fact that quality function deployment is a promising systems approach in new product and service design, it is employed as the key instrument for constructing the supply chain model. In order to strengthen the quality function deployment methodology, several decision making tools are also incorporated such as benchmarking, analytic hierarchy process, Ishikawa Diagrams, failure modes and effects analysis. Consequently, a modular supply chain design model is constructed by using an extended quality function deployment approach. This model is partially implemented with promising results for the supplier assessment of a multi-national company.