A CORBA based infrastructure for command and control systems
Komuta ve kontrol sistemleri için CORBA tabanlı altyapı yazılımı
- Tez No: 95430
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN KURU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
ÖZET KOMUTA VE KONTROL SİSTEMLERİ İÇİN ÇORBA TABANLI ALTYAPI YAZILIMI Askeri platformlarda kullanılan komuta ve kontrol sistemleri (KKS) gelişip, karmaşık bir hal aldıkça, güvenilir, değiştirilebilirin-, ölçeklenebilinir, platform ve işletim sistemlerinden bağımsız, dağıtık ortamda çalışan ve belli bir kişi / kuruma ait olmayan program geliştirme ortamları sistem mühendisleri ve geliştiricileri açısından önem kazanmaktadır. Halihazırda bu sistemlerde kullanılan yazılım mimarileri, bir çok kullanışlı özelliklere sahip olmalarına rağmen, KKS isterlerine tam cevap verecek nitelikte değildirler. Bu tez ile, Ortak Nesne İstek Aracısı Mimarisi (Common Object Request Broker Arcbitecture-CORBA) de kullanılarak tasarlanan, komuta ve kontrol sistemlerinin güvenilirlik ve hataya dayamlırlık isterlerine cevap verecek yazılım geliştirme altyapısı üzerinde yapılan çalışmalar sunulmaktadır. Geliştirilen altyapı, ÇORBA tarafından belirlenen servislere ilave olarak bazı imkanlar ile komuta ve kontrol yazalım birimlerinin kolay bir şekilde sisteme dahil edilmesini veya sistemden çıkarılmasını sağlayan bir ortam sunmaktadır. Ayrıca tez kapsamında, bu altyapıyı kullanacak şekilde tasarlanmış bütün bir komuta ve kontrol sistemine ilişkin yazılım mimarisi de anlatılmaktadır. Takdim edilen ÇORBA tabanlı altyapı yazılımı (CORBIS) uygulama yazılımlarına dağıtılmış ortamda, hızlı veri ulaşımı, veri sorgulama, değişik anahtar değerlerine göre veri depolama, ve olaylardan tetiklenebilme imkanları sağlayan bir ortam sunmaktadır. Bu konuda tez kapsamında ortaya konulan konseptlerin geçerliliğini gösteren (“proof of concept”seviyesindeki) yazalım, CORBIS'in belirtilen servisleri yakın gerçek zamanda iyi performans gerektiren uygulama yazılımlanna sağlayabildiğim göstermiştir. Sunduğu ilave imkanlar yarımda, büyük ölçekli sistemlerde CORBIS'in mevcut ÇORBA uygulamalarına oranla daha iyi performans gösterdiği ve daha iyi ölçeklenebildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A CORBA BASED INFRASTRUCTURE FOR COMMAND AND CONTROL SYSTEMS As command and control systems (CCS) in military platforms are getting larger and more complex, need for reliable, modifiable, scalable, platform and operating system independent, distributed and non-proprietary programming environments become important for system engineers and developers. Although there are some architectures available offering many useful features, none of them fully complies with the requirements of CCS domain. In this thesis, an infrastructure is proposed to satisfy the reliability and fault- tolerancy requirements of a CCS software architecture over Common Object Request Broker Architecture(CORBA). The infrastructure provides some additional services over CORBA and an environment which enables run-time reconfiguration of the command and control system software modules. An overall software architecture that utilizes this infrastructure in CCS domain is also presented. The proposed CORBA based infrastructure (CORBIS) provides an event based system enriched with fast access to the data, query and view services over data, and typed event notification capabilities. Our proof of concept level implementation showed that CORBIS can provide the proposed services for performance sensitive applications in CCS. In addition to extra services that it provides, CORBIS performs and scales better than the current commercial CORBA implementations in large-scale systems.