Kovada gölü'nün (İsparta) trofik durumunun indekslerle belirlenmesi
Determination of trophic status of lake kovada (İsparta) with indices
  1. Tez No: 954316
  2. Yazar: CEMAL CEVHER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Dünyanın en önemli sucul ekosistemlerinden göller ve baraj gölleri, tarımsal sulama, balık avcılığı ve yetiştiriciliği turizm, içme suyu, rekreasyon, milli park ve su sporları amaçları için insanlığın muhtaç olduğu tatlısu kaynaklarıdır. Kullanım alanlarının çeşitli olması, aşırı kullanım ve son yıllarda yaşanan küresel iklim değişiklikleri nedeniyle göllerin üzerindeki olumsuz baskılar artmakta ve sonuçta göllerde istenmeyen bozulmalar, kirlenme durumlar ortaya çıkmaktadır. Bunların başında göllerin trofik durumun hızla değişimi ve ötrofikasyon gelmektedir. Göllerin ekosistem yapısı, kirlenme ve bozulmalar, kullanılabilirlik ve sürdürülebilirlik trofik durumları ile yakından ilgilidir. Dolayısıyla trofik durumun analiz ve hesaplamalara dayalı, nesnel, kolay uygulanabilir, gerçekçi yöntemler ile belirlenmesi ve yorumlanması göl yönetimi ve korunması trofik durum belirleme indeksleri geliştirilmiş ve küresel ölçekte uygulanmaya başlamıştır. Bu çalışmada Isparta ilinde bulunan, göl ve çevresinin milli park olarak tescil edildiği Kovada Gölünde Mayıs 2024-Ekim 2024 arasında yapılan aylık örnekleme ve analizlere dayalı olarak Carlson Trofik Durum İndeksi (CTSI), Yeni Zelenda Trofik Seviye İndeksi (NzTLI), Türkiye Yüzey Suları Kalite Yönetmeliği İndeksi (TrTLI) ve OECD kriterlerine göre trofik durum belirlenmiş ve yorumlanmıştır. Ayrıca gölü besleyen Kovada kanalında su kalitesi ölçüm ve analizleri yapılarak değerlendirilmiştir Toplam Fosfor, Toplam Azot, bulanıklık oldukça yüksek; Secchi diski derinliği çok düşüktür. Tüm trofik durum indeksleri ve ölçütlerine göre gölün trofik durumu ötrofik ve hipertrofik seviyelerdedir, çalışılan indekslerin tümü amaca uygun olup kullanılabilir. Kovada kanalının gölün su kalitesi ve trofik durumu üzerinde etkili olduğu görülmektedir, kanal ile göle taşınan tarımsal kirleticiler ve kuraklığa bağlı göl seviyesindeki düşme ve gölün giderek sığlaşması ötrofikasyonu şiddetlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
The lakes and dam lakes, among the world's most important aquatic ecosystems, are critical freshwater resources essential to humanity for various purposes; including agricultural irrigation, fisheries and aquaculture, tourism, drinking water sources, recreation, national parks, and water sports. Due to their diverse uses, increasing anthropogenic pressures, and recent global climate change, lakes are subject to growing negative impacts. Consequently, these systems are experiencing undesirable degradation and pollution. Among the most prominent of these issues is the rapid alteration of trophic status, particularly eutrophication. The ecosystem structure, pollution levels, degradation, usability, and sustainability of lakes are closely linked to their trophic status. Therefore, determining and interpreting their trophic status using objective, realistic, easily applicable, and calculation-based methods is crucial for lake management and conservation. For this purpose, various trophic state or level indices have been developed and are now being applied globally. In this study, the trophic status of Kovada lake, located in Isparta province and designated as a national park, was assessed and interpreted using monthly sampling and analyses conducted between May and October 2024. The Carlson Trophic State Index (CTSI), the New Zealand Trophic Level Index (NzTLI), the Turkish Surface Water Quality Regulation Index (TrTLI), and the OECD criteria were employed. Additionally, water quality measurements and analyses were conducted in the Kovada canal, which feeds the lake. The results indicate very high levels of total phosphorus, total nitrogen, and turbidity; alongside extremely low Secchi disk depth. According to all trophic state indices and criteria applied, the lake's trophic condition is classified as eutrophic to hypertrophic. All the indices used are proved as appropriate and effective for this assessment. It was observed that the Kovada canal significantly influences the lake's water quality and trophic state. Agricultural pollutants transported via the canal, along with drought-induced water level declines and progressive lake shallowing, are exacerbating eutrophication.