Benî Şeybân kailesi ve Emevîler'e karşı isyan hareketleri
The Banū Shaybān tribe and their rebel movements against the Umayads
  1. Tez No: 954317
  2. Yazar: BATTAL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP AKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bekir b. Vâil kabilesinin önemli kollarından biri olan Benî Şeybân kabilesi, İslam'ın Medine döneminde, hicrî sekizinci yılda Medine'ye bir heyet göndererek İslam dinini kabul etmiştir. Basra, el-Cezîre ve Diyâr-ı Bekr bölgelerinde yaşayan Benî Şeybân kabilesi, Hz. Ali ve Muâviye arasında vuku bulan savaşta, Hz. Ali tarafında yer almıştır. Daha sonraki süreçte Hâricîlerin saflarına katılan Şeybânîler, Emevî döneminde çeşitli isyan hareketlerinde bulunmuşlardır. Emevî Devleti, varlığını sürdürdüğü süreç boyunca birçok isyan hareketi ile mücadele etmek zorunda kalmıştır. Bu durum devletin zayıflamasına, askerî ve malî açıdan kayıplar vermesine neden olmuştur. Halifelerin uygulamış oldukları politikalar ve kabileler arası rekabet gibi sebepler, isyan faaliyetlerinin temelini oluşturmuştur. Ortaya çıkan isyan faaliyetlerinin genel olarak Hâricî ya da Şiî kökenli olduğu anlaşılmaktadır. Özellikle Hâricî kökenli olarak isyan faaliyeti ile ortaya çıkan Şebîb b. Yezîd ve Dahhâk b. Kays gibi isimler, Benî Şeybân'a mensup olup Emevîler döneminde isyan faaliyetlerinde bulunan önemli şahsiyetlerdir. Bu isyanlar, döneminde büyük ses getirmiş, devleti zor durumda bırakmış ve büyük kayıplara neden olmuştur. Bu çalışmada Benî Şeybân kabilesinin tarihsel varlığı, Emevî yönetimine karşı gerçekleştirdiği isyan hareketleri ile bu isyan hareketlerinin sebepleri ve sonuçları ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Benī Shaybān tribe, one of the significant branches of the Bekir b. Wail tribe, accepted Islam during the Medina period by sending a delegation to Medina in the eighth year after the Hijra. The Benī Shaybān tribe, residing in the regions of Basra, al-Jazira, and Diyār-i Bakr, sided with Ali during the conflict between Ali and Muawiya. Later, some factions of the tribe joined the Kharijites and participated in various uprisings during the Umayyad period. Throughout its existence, the Umayyad Caliphate had to face numerous insurrection movements, which weakened the state, causing significant military and financial losses. The policies of the caliphs and inter-tribal rivalries were among the primary causes of these rebellions. It is understood that the uprisings were generally of Kharijite or Shīʿī origins. Notably, figures such as Shabīb b. Yazīd and Dahhāk b. Qays, who were affiliated with the Benī Shaybān tribe and led rebellious movements during the Umayyad period, were significant personalities. These uprisings created a considerable impact during their time, putting the state in a difficult position and causing substantial losses. This study examines the historical presence of the Benī Shaybān tribe, their uprisings against the Umayyad administration, and the causes and consequences of these rebellions.