Isolation and characterization of rust resistance marker DNAs of wheat
Buğdayda pas hastalığına karşı direnç markör DNAlarının isolasyonu ve tanımlanması
  1. Tez No: 95433
  2. Yazar: SEVGİ SALMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE TÜRET SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Buğday 9.6 milyon hektar ekim alam ile Türkiye ekonomisinde çok önemli yer tutmaktadır. Buğday yetiştiriciliğinde karşılaşılan sorunların başında, yetiştirme dönemindeki çevre koşullarına göre değişiklik göstermekle birlikte, toplam üretimde önemli ürün kayıplarına sebep olan fiıngal pas (Puccinia spp.) hastalıkları gelmektedir. Ülkemizde buğday üretiminin en yoğun yapıldığı Orta Anadolu Bölgesi'nde birçok farklı karapas (Puccinia graminis tritici Eriks. & Henn.) ve kahverengipas (Puccinia recondita Rob. ex. Desm.) türleri uygun koşullar oluştuğunda, çok önemli ürün kayıplarına sebep olmaktadır. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri bölümünden Murat Özgen tarafından bir tür makarnalık buğday olan T.durum 'Kunduru 1149' a, yabani akrabası Aegilops'lardan karapas ve kahverengipasa dayanıklılık genleri aktarılarak iki near izogenik hat elde edilmiştir (Aegilops umbellulata x T. durum 'Kunduru 1149' ve Aegilops caudata x T. durum 'Kunduru 1 149'). Bu çalışma çerçevesinde, bu near izogenik hatlar ve dayamksız ata arasındaki dayanıklılık farkı RAPD-PCR tekniği ile polymorfik bantlar olarak izole edilmiştir. Elde edilen iki polymorfik bantın (OPJ~1490o ve OPA-15s5o) daha sonra hastalık dayanıklılığıyla ilişkili olup olmadığı hastalık dayanıklığına özel ve türler boyu çeşitli bitkiler korunmuş bölgelere ait primerlerle (NBS/LRR primerleri). Daha sonrada klonlanıp (pssJ14 ve pssA15 donları) sekansı belirlenen poymorfik bantların, bilinen hastalığa özel DNA bölgeleri içerip içermediği araştınılmiştır. Bu çalışmalar göstermiştir ki her iki klonunda ama özellikle pssJ14 bu hastalıklara karşı dayanıklılığı ile ilişkilidir. Karapas ve kahverengipas hastalıklarına dayanıklılıkla ilişkili bu klonlar ileride hastalık dayanıklılığının bir markörü olarak bitki ıslahı çalışmalarında kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Wheat, with total 9.6 million hectares plantation area, is an economically important crop of Turkey. Central Anatolian region has usually been under the threat of several stem rust (Puccinia graminisf. sp. tritici Eriks. & Henn) and leaf rust (Puccinia recondita f.sp. tritici Rob.ex. Desm.) species with significant damage to crop yield under suitable environmental conditions. Therefore, identification and isolation of rust disease resistance genes/marker to be used in breeding programs require an upmost priority. Two different near isogenic wheat lines which were developed from Aegilops umbellulata Zhuk. and Aegilops caudata L. respectively and the recurrent line T. durum Desf. cultivar 'Kunduru 1149' were used to identify polymorphic DNA bands via RAPD analysis. Rust resistance genes against the mixed population of both leaf rust and stem rust species of Central Anatolian Region are located on a translocated chromosomal segment derived from the Aegilops species and thus are genetically linked. Two polymorphic bands, 900bp and 550bp in length, were obtained following analysis of total 80 different lOmer Operon series OP A, OP J, OPR and OPC primers. After the isolation and cloning of these bands, they were used as probes for the southern blot analysis to verify their presence in the resistant near isogenic lines and their absence in the recurrent (susceptible) line. PCR analysis of the two near isogenic lines and the recurrent line using NBS/LRR primer sets which were designed from the highly conserved regions of all known rust resistance gene sequences, has also confirmed the relatedness of the polymorphic bands as markers for detection of rust disease resistance. DNA sequence analysis and gene databank comparisons of the polymorphic DNAs have provided valuable homologies that make them good candidates in marker-aided selection strategy of breeding programs. DOKÜMANTASYON MERKEZİ