Marka iletişiminin havayolu şirketlerinin tercih edilmesinde marka algısı ve demografik değişkenlerin etkisi
Brand communication and airline preference: The influence of brand perception and demographic factors
- Tez No: 954343
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELİS GÜLAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı (Disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu doktora tezi, marka iletişiminin havayolu şirketlerinin tüketici tercihlerindeki rolünü, Kenya örneğinde incelemektedir. Çalışmada, marka kavramının tarihsel gelişimi, önemi, işlevleri ve markalaşma süreçleri ayrıntılı biçimde ele alınmakta; marka iletişiminin tüketici davranışlarına etkisi, Rossiter-Percy Izgara Modeli çerçevesinde değerlendirilmektedir. Marka; bir ürün ya da hizmeti rakiplerinden ayırt etmeye yarayan isim, sembol, logo gibi unsurlardan oluşur. Tüketici açısından marka, kalite güvencesi, tanınırlık ve sadakat gibi avantajlar sunarken; işletmeler için rekabet üstünlüğü, kurumsal itibar ve pazarda sürdürülebilirlik anlamına gelir. Ayrıca markalar, ülkelerin ekonomik ve kültürel gücünün birer göstergesi olarak da önem taşır. Marka iletişimi, markanın hedef kitleye tutarlı ve anlamlı mesajlar iletme sürecidir. Bu süreçte marka ismi, logosu, sloganı ve sembolleri gibi öğeler aracılığıyla tüketicilerin zihninde olumlu bir imaj oluşturulması hedeflenir. Marka iletişiminin temel amaçları arasında erişim sağlama, süreci etkin yönetme ve etki yaratma yer almaktadır. Etkili bir marka iletişimi, tüketicilerin markayı benimsemelerine ve satın alma tercihlerini bu doğrultuda şekillendirmelerine katkı sağlar. Havayolu şirketleri, marka iletişimini hizmet kalitesi, müşteri memnuniyeti ve reklam faaliyetleriyle destekleyerek rekabet avantajı elde etmeye çalışmaktadır. Havayolları, Kenya pazarında marka bilinirliğini artırmak amacıyla çeşitli iletişim stratejileri kullanmaktadır. Bu stratejiler arasında sosyal medya kampanyaları, sponsorluk faaliyetleri ve müşteri deneyimini vurgulayan reklamlar öne çıkmaktadır. Kenya, Afrika kıtasında stratejik bir havayolu pazarı konumundadır. Havayolları, bu pazarda marka iletişimini etkin biçimde kullanarak rakiplerine kıyasla daha güçlü bir konum edinmiştir. Araştırma, Kenya'daki tüketicilerin havayollarını tercih etme nedenlerini marka iletişimi perspektifiyle analiz etmektedir. Elde edilen bulgular, marka sadakati, farkındalık ve marka imajı gibi faktörlerin tüketici tercihlerinde belirleyici rol oynadığını ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, marka iletişimi havayolu şirketlerinin tercih edilmesinde önemli bir etkiye sahiptir. Havayollarının Kenya'daki başarısı, marka iletişimini stratejik ve etkili bir şekilde yönetmesine bağlıdır. Bu bağlamda şirketlerin, marka değerini artırmak için tüketici ihtiyaçlarına odaklanmaları, dijital iletişim kanallarını etkin kullanmaları ve müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeleri gerekmektedir. Bu çalışma, marka iletişiminin havayolu sektöründeki rolünü anlamak isteyen araştırmacılar ve uygulayıcılar için önemli bir kaynak niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This doctoral dissertation examines the role of brand communication in influencing consumer preferences for airline companies, focusing on the case of airlines in Kenya. The study elaborates on the historical development, significance, functions, and branding processes of the brand concept, and evaluates the impact of brand communication on consumer behavior within the framework of the Rossiter-Percy Grid Model. A brand consists of elements such as a name, symbol, or logo that distinguish a product or service from its competitors. For consumers, a brand offers advantages like quality assurance, recognition, and loyalty, while for businesses, it provides competitive advantage, reputation, and market sustainability. Brands also serve as indicators of a country's economic and cultural power. Brand communication is the process through which a brand delivers consistent and meaningful messages to its target audience. During this process, elements such as the brand name, logo, slogan, and symbols are used to create a positive image in consumers' minds. The main objectives of brand communication include achieving reach, managing the process effectively, and generating impact. Successful brand communication encourages consumers to adopt the brand and base their purchasing decisions on it. Airline companies support brand communication with service quality, customer satisfaction, and advertising activities to gain a competitive edge. Airlines employs various communication strategies to increase brand awareness in the Kenyan market. These strategies include social media campaigns, sponsorships, and advertisements highlighting customer experience. Kenya holds a strategic position as an airline market within the African continent. In this market, airlines have established a stronger position than its competitors through effective brand communication. The study analyzes the reasons behind Kenyan consumers' preference for airlines from a brand communication perspective. The findings reveal that factors such as brand loyalty, awareness, and image play a critical role in shaping consumer choices. Ultimately, the research shows that brand communication significantly affects airline preference. Airlines success in Kenya is closely tied to its strategic and effective brand communication efforts. Accordingly, companies should focus on consumer needs, utilize digital communication channels efficiently, and continuously improve customer experience to enhance brand value. This study serves as a valuable resource for researchers and practitioners aiming to understand the role of brand communication in the airline industry.