Müzik edebiyat ilişkisi bağlamında Ludwıg Van Beethoven Kreutzer Sonat'ın incelenmesi ve analizi
Review and analysis of Ludwig Van Beethoven Kreutzer Sonata in the context of music-literature relationship
- Tez No: 954342
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM İYİCİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Tarih boyunca bütün sanat dalları birbirini etkileyerek yeni bir sanat eseri ortaya çıkarmıştır. Sanatçıların farklı sanat dallarından esinlenmeleri sonucunda yaratıcı sanat eserleri üretilmiştir. Sanat dallarından biri olarak bilinen edebiyat yıllar boyunca müzikten aldığı referanslar ve bilgiler doğrultusunda yeni yaratıcı fikirler ortaya koymuştur. Klasik müzik bestecilerinin içerisinde önemli bir yere sahip olan Ludwig van Beethoven'in sanat eserleri birçok sanatçıya ilham olmuştur. Çalışmanın içerisinde ayrıntılı bir şekilde yer verilecek olan; Beethoven'ın ikinci dönemine ait No. 9 La Majör Op.47 Kreutzer Sonat Beethoven'ın en önemli eserlerinden biridir. Eserin özgürlük, eşitlik, kardeşlik kavramlarına yaptığı vurgu edebiyat alanındaki ünlü isimlerden Tolstoy'u etkilemiştir (The Strad, 2016). Tolstoy iyi bir yazar olmasının yanı sıra müziğe de oldukça ilgi duymuştur. Beethoven'ın No. 9 La Majör Op.47 Kreutzer Sonat'ını dinledikten sonra çok etkilenmiş ve bunun üzerine Kreutzer Sonat'ı yazmıştır. Tolstoy'un eseri birçok okuru etkilemiş ve başka sanat dallarındaki yeni eserlere de kapı açmıştır (Alieva, 2018). Bu noktada Kreutzer Sonat'ı müzikal ve edebî olarak incelemek ve Beethoven'ı Tolstoy üzerinden tanımak üzerinden bu çalışma gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, all branches of art have influenced each other and created a new work of art. As a result of the artists' inspiration from different branches of art, creative works of art were produced. Literature, known as one of the branches of art, has revealed new creative ideas in line with the references and information it has received from music over the years. Ludwig van Beethoven's artworks, which has an important place among classical music composers, have inspired many artists. Which will be included in detail in the study; Beethoven's second period No. 9 La Major Op.47 Kreutzer Sona is one of Beethoven's most important works. The emphasis of the work on the concepts of freedom, equality and brotherhood influenced Tolstoy, one of the famous names in the field of literatüre (The Strad, 2016). In addition to being a good writer, Tolstoy has also been very interested in music. Beethoven's No. 9 La Major Op.47 After listening to the Kreutzer Sonata, he was very impressed and wrote the Kreutzer Sonat. Tolstoy's work impressed many readers and opened the door to new works in other branches of art (Alieva, 2018). At this point, this work was carried out by examining the Kreutzer Sonat musically and literaryly and getting to know Beethoven through Tolstoy.