Teaching metacognitive strategies to 6th grade students
Bilişüstü becerilerinin 6. sınıf öğrencilerine öğretilmesi
  1. Tez No: 95435
  2. Yazar: ZEYNEP ÇİĞDEM KÜÇÜK-ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ERKTİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET BİLİŞÜSTÜ BECERİLERİNİN 6. SINIF ÖĞRENCİLERİNE ÖĞRETİLMESİ Günümüzde, öğretmenin görevi yalnızca bilgi aktarmaktan ibaret değildir. Eğitimin en önemli amacı: öğrencilere kendi öğrenmelerini kontrol altına alma becerilerini kazandırmaktır. Öğrencilerin öğrenmeyi kontrol akına aknalannda en önemli etmenlerden biri bilişüstü becerilerdir. Bu çalışmadaki amaç, bilişüstü becerilerin 6. Sınıf öğrencilerine öğretilmesi ve bunun öğrencilerin matematik başarısı, bilişüstü becerileri ve matematiğe karşı tutumları üzerindeki etkisini incelemektir. Bu çalışmada dört tane 6. sınıf yer almıştır. Bu sınıflara öncelikle“kesirler”konusunda bir sınav, matematik tutum ölçeği ve bilişüstü beceri ölçeği uygulanmış ve bu dört sınıftan“kesirler”konusundaki sınava göre aralarında basan farkı olmayan iki tanesi seçilmiştir. Bu sınıflardan 21 kişilik olanı deneysel grup 24 kişilik olanı ise kontrol grubu olarak düşünülmüştür. Uygulama“kesirler”konusunun başmda başlamıştır. Deneysel grupta ders işlenirken bilişüstü beceriler, özel hazırlanmış sorular, günlük tutma, ve her türlü sınav ve ödev sorularını kontrol ederken bireysel dönütler verme yoluyla öğretilmeye çalışılmıştır. Uygulamanın sonunda,“kesirler”konusundaki sınav, matematik tutum ölçeği, ve bilişüstü beceriler ölçeği öğrencilere tekrar uygulanmıştır. Yapılan bu çalışmaya göre, bilişüstü becerlerin öğrencilere öğretilmesinin matematik başarısı üzerinde olumlu etkisi olduğu bulunmuştur. Bilişüstü becerilerin deney grubu üzerinde olumlu etkisi görülmesine rağmen, uygulama sonrasında deney grubu ile kontrol grubunun bilişüstü becerilerinde belirgin bir fark ortaya çıkmamıştır. Uygulama öncesi kontrol grubun matematiğe karşı tutumları belirgin bir şekilde daha olumlu olmasına rağmen uygulama sonrası bu farkın kapandığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT TEACHING METACOGNITIVE STRATEGIES TO 6m GRADE STUDENTS Currently, the role of teachers have changed from transmission of knowledge to supporting and guiding self-regulated knowledge. The major goal of education is now to teach students self-regulatory skills. Metacognition which is the main component of self- regulated learning is the main concern of this study. In this research study the purpose was to investigate the effectiveness of teaching metaeognîtîve strategies to 6* grade students on their math achievement, metacognition and math attitude. The sample consisted of four sixth grade classes. Before the treatment, pre-tests of achievement, metacognition, and math attitude were administered to the sample. Two classes that didn't differ in math achievement were selected as sample. One class consisting of 21 students was assigned as experimental group, another class consisting of 24 students was assigned as control group. The treatment was begun with the subject of“fractions”. The metacognitive strategies were taught to the experimental group through using metacognitive questions, keeping a thinking diary, giving feedback after all quizzes and all homework exercises. After completion of the subject of“fractions”, post tests of math achievement, metacognition and math attitude were administered to the sample. The findings of this study indicated that teaching metacognitive strategies had positive effects on students' achievement. Although teaching metacognitive strategies effected the experimental group positively after the treatment, there were no significant differences between the experimental and the control groups on the metacognition test. Math attitude pre-test scores of the control group was significantly higher than the experimental group. But after the treatment this difference disappeared.