Development of a stimulus generator for testing digital IC's
Sayısal tümleşik devrelerin testi için bir uyarı üretici geliştirilmesi
- Tez No: 95436
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER CERİD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında Motorola ColdFire® mikroişlemci tabanlı bir sistem tarafından kontrol edilen bir sasosal-aityar^reTecrSsWlanmis ve mevcut diğer sistemlerle entegre edilerek bir devre test sistemi oluşturulmuştur. Sinyal üretimi çok geniş ölçekli devre tasarımında üretilen tümleşik devrelerin testinde bir safhadır. Bu aşamada, daha önceki safha olan otomatik test vektörleri üretiminin sonuçlan, hedeflenen devrenin girişlerine uygulanmakta ve devrenin tepkisi gözlenmektedir. Sistem bir kaç farklı otomatik test vektör üretecinin sonuçlarını işleyebilmektedir. Ayrıca uygun formatlı metin dosyalan da kaynak dosyası olarak kullanma imkanı mevcuttur. Sistem 32 bit genliğe kadar olan giriş sinyallerini 80 Mhz hızlara kadar üretebilmekte ve giriş ve çıkış vektörleri görsel olarak kullanıcıya sunabilmektedir. Mikroişlemci sistemi bir PC tarafından seri iletişim kanalıyla kontrol edilmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this thesis work, a low-cost, microprocessor based stimulus generator is designed and realized. Stimulus generation (SG) is a phase of testing in very large scale integrated (VLSI) circuit design. Implementation of test patterns that had been produced by test pattern generation which is the previous phase of testing, to the inputs of target circuit and evaluation of the response is the goal of SG. System is integrated with other tools as logic analyzer. Our stimulus generator is implemented on a Motorola ColdFire® microprocessor based system. It can process outputs of several automatic test pattern generator tools (ATPG) as a source file. Provision is obtained by allowing text files as source also. Input patterns and expected outputs are visualized on a PC screen. Testing up to 80 Mhz. clock rates with up to 32 bit output is realized. System is integrated and controlled with a PC via RS-232 serial communication.