Gümrük tarifelerinin Türkiye dış ticareti üzerindeki etkileri: Kağıt sektörü üzerine bir analiz
The effects of customs tariffs on Türkiye's foreign trade: An analysis of the paper sector
  1. Tez No: 954371
  2. Yazar: FATİH AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN YANTUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, Uluslararası İlişkiler, International Trade, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin dış ticaret politikasında önemli bir araç olan gümrük tarifelerinin, kağıt sektörü üzerindeki etkilerini incelemektedir. Nitel araştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen çalışmada, sektör temsilcilerinin deneyim ve gözlemlerinden yola çıkılarak mevcut durum çok boyutlu biçimde değerlendirilmiştir. Bulgular, özellikle hammadde ithalatına uygulanan yüksek gümrük vergilerinin firmaların maliyetlerini artırarak hem iç piyasada hem de ihracatta rekabet gücünü azalttığını ortaya koymaktadır. Artan ithalat maliyetleri, işletmelerin finansal sürdürülebilirliğini zorlamakta, yatırım kapasitesini ve teknolojik gelişimini sınırlamaktadır. Gümrük tarifeleri yoluyla yerli üretimi koruma hedefi, uzun vadede sektördeki verimlilik ve yenilik potansiyelini zayıflatmaktadır. Katılımcılar, bu durumun sektörde küçülmeye, istihdam kaybına ve ihracat performansında düşüşe neden olabileceğini belirtmiştir. Ayrıca, kültürel ve eğitim amaçlı basım işlerinin dahi bu vergilerden olumsuz etkilenmesi, sektörün stratejik önemi açısından dikkat çekici bulunmuştur. Çalışmada, dış ticaret politikasında daha dengeli ve esnek bir yaklaşımın benimsenmesi, ihracatçılara özel teşviklerin sunulması ve yerli üretimin rekabet gücünün artırılması yönünde politika önerileri sunulmaktadır. Sonuç olarak, gümrük tarifelerinin etkileri yalnızca ekonomik değil, aynı zamanda kültürel ve yapısal boyutlar da içermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of customs tariffs, an important tool in Türkiye's foreign trade policy, on the paper sector. Using qualitative research methods, the study evaluates the current situation in a multidimensional manner based on the experiences and observations of sector representatives. The findings reveal that high customs duties imposed on raw material imports increase companies' costs, thereby reducing their competitiveness both in the domestic market and in exports. Rising import costs strain businesses' financial sustainability, limiting their investment capacity and technological development. The goal of protecting domestic production through customs tariffs weakens the sector's long-term productivity and innovation potential. Participants noted that this situation could lead to a decline in the sector, job losses, and a drop in export performance. Additionally, the fact that even cultural and educational printing activities are negatively affected by these taxes was found to be noteworthy in terms of the sector's strategic importance. The study proposes policy recommendations for adopting a more balanced and flexible approach in foreign trade policy, offering special incentives to exporters, and increasing the competitiveness of domestic production. In conclusion, the effects of customs tariffs are not only economic but also cultural and structural.