Hybrid reinforcement systems in natural rubber composites
Doğal kauçuk kompozit sistemlerinin hibrit takviyesi
- Tez No: 95440
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN NUGAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET DOĞAL KAUÇUK KOMPOZİT SİSTEMLERİNİN HİBRİT TAKVİYESİ Bu çalışmada, değişik miktarlarda karbon karası ve mika dolgularıyla takviye edilmiş doğal kauçuk kompozitleri incelenmiştir. Kompozitler değişik kompozisyonlarda ikili dolgu kullanılarak“banbury”mikserinde ve dikümilperoksit yardımıyla vulkanize edilmişlerdir. Elde edilen kompozitler hareketli mikroskop, universal çekme test ve DMTA dinamik mekanik termal test aletleriyle incelenmişlerdir. Mikanın silanlanmasınm, değişik dolgu kompozisyonları kullanımının, çapraz bağlama derecesinin değişimin statik-dinamik mekanik, şişme ve vulkanizasyon davranışlarına etkileri tartışılmıştır. Sonuçlar kompozit içindeki mika miktarı artırıldığında şişme değerlerinde bir düşme olduğunu göstermiştir. Her ne kadar, özellikle yüzde 25 mika dolgusundan sonraki hallerde, tensile kuvvetinde bir düşme görülse de, uzama değerlerindeki gelişme dikkat çekicidir. Dinamik mekanik sonuçlar göstermiştir ki; karbon karasının belli oranlarda mika ile değiştirilmesi kompozitin sönümleme kapasitesini başarıyla arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
1\ ABSTRACT HYBRID REINFORCEMENT SYSTEMS IN NATURAL RUBBER COMPOSITES In this work, natural rubber composites having carbon black and mica fillers in different compositions as hybrid reinforcements have been investigated. Composites with various compositions of binary fillers were prepared in banbury mixer and vulcanized with dicumylperoxide to form three-dimensional networks. Resultant composites were characterized by using traveling microscopy, Zwick tensile machine, and DMTA dynamic thermal testing machine. The effect of filler composition, silane treatment of mica of filler surfaces, and the degree of cross-linking on static-dynamic mechanical, swelling and curing behavior of the resultant composites were all discussed. Results showed that increase in mica in total filler resulted in decreased swelling of composites in organic solvents. Although there exist a lost in tensile strength values especially after 25 per cent mica loading, the improvement in elongation values were remarkable. Dynamic mechanical data indicated that the partial replacement of carbon black with mica had a tremendous effect on damping capacity of the composites.