Option pricing and option derivatives simulation results for stochastic volatility and risk-free interest rates
Opsiyon fiyatlandırması ve opsiyon türevleri siokastik volatilite ve faiz oranı için benzetim sonuçları
  1. Tez No: 95441
  2. Yazar: EKREM ALPER MURAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. WOLFGANG HÖRMANN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET OPSİYON FİYATLANDIRMASI VE OPSİYON TÜREVLERİ STOKASTİK VOLATİLİTE VE FAİZ ORANI İÇİN BENZETİM SONUÇLARI Bu çalışmanın amacı stokastik volatilite ve stokastik faiz oranı varsayımlarının opsiyon fiyatları ve opsiyon türevleri üzerindeki etkisini incelemektir. Bu çalışmada hem“European”hem de“Asian”tipindeki opsiyonlar gözönüne alınmıştır. Sokastik volatilite ve stokastik faiz oranlan için geometrik“Brownian”hareketi kullanılmış ve ikisi İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'ndan olmak üzere, üç örnek opsiyon üzerinde testler yapılmıştır. Stokastik modellerin Monte Karlo benzetim sonuçlan Black-Scholes modelinin analitik sonuçlan ile karşılaştınlmıştır. Opsiyonun vade süresinin, başlangıç karlılığının ve hisse senedi ile volatilite arasındaki korelasyonun etkisi de ayrıca analiz edilmiştir. Bu stokastik modellerin, tekrar benzetim ve“pathwise”yaklaşımlanyla elde edilen opsiyon türevleri üzerinde olan etkileri aynca incelenmiştir. Sonuçlanınız gösteriyor ki, özellikle uzun vadeli opsiyonlarda, Black-Scholes formülü opsiyon fiyatları ve opsiyon türevleri için doğru sonuçlar vermemektedir.“Asian”tipi opsiyonlarda olduğu gibi, hisse senedi fiyatının izlediği yola bağımlı opsiyonlarda Black-Scholes modeli ile stokastik modelin sonuçlan arasındaki farklılıkların arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT OPTION PRICING AND OPTION DERIVATIVES SIMULATION RESULTS FOR STOCHASTIC VOLATDLITY AND RISK-FREE INTEREST RATE The goal of this study is to analyze the effect of stochastic volatility and stochastic risk-free interest rate assumptions on option prices and option derivatives. We considered both the European and the Asian type of options in this study. We used geometric Brownian motion for the volatility and risk-free interest rate, and experimentations are made for three option examples, two of which are from Istanbul Stock Exchange. The Monte Carlo simulation results for stochastic models are compared with the Black-Scholes model's analytic results. The effect of time maturity, the moneyness of option and correlation between the stock price and volatility are also analyzed. We also investigated the influences on the option derivatives, which we estimated using resimulation and the pathwise approaches. Our results show that, especially for long time to maturity options, the Black-Scholes formula is not correct for option prices and derivatives. From the Asian type of options, it is observed that the difference between the Black-Scholes model and stochastic model results increase when the payoff of the option is made path-dependent.