Mardin ili Nusaybin ilçesinde yaşayan dom toplumunda müzik kültürü
Living in Nusaybin district of Mardin province musuc culture in Mardin province
  1. Tez No: 954400
  2. Yazar: ÖZGÜR YAĞIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SADIK DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Yapılan bu çalışmada, Mardin ili Nusaybin ilçesinde yaşamlarını sürdüren Dom toplumuna ait müzik kültürü hakkında bilgiler verilmiştir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Mardin ilinin Nusaybin ilçesi, farklı etnik grupların ve toplulukların bir arada yaşadığı çok kültürlü bir yerleşim alanı olarak öne çıkmaktadır. Nusaybin, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve bu medeniyetlerin bıraktığı kültürel miraslar günümüze kadar ulaşmaktadır. Bu kültürel izler, şehrin mimari dokusunda, yerel geleneklerinde ve bunlara bağlı olarak müzik pratiklerinde açıkça görülmektedir. Nusaybin'in kültürel açıdan bu zengin geçmişi, bu yöreye karakteristik özellikler kazandırmaktadır. Nusaybin'in tarihî dokusunda yer alan topluluklardan biri de Domlardır. Domların, bölgedeki etnik çeşitliliğin bir parçası olarak Nusaybin'in kültürel yapısına katkı sunduğu bilinmektedir. Türkiye'nin farklı bölgelerine yayılan ve çeşitli isimlerle bilinen Dom toplulukları, en yaygın olarak“Dom”ismiyle anılmakla birlikte Çingene, Roman, Karaçi/Kereçi, Âşık, Pirpiri ve Mıtırp/Mıtrıp gibi isimlerle de tanınmaktadır. Domların konuştukları ana diller, yaşadıkları bölgelere göre farklılık göstermektedir. Bu dil çeşitliliği, onların müzik kültürüne özgünlük ve otantik bir kimlik kazandırmaktadır. Geleneksel olarak göçebe bir yaşam süren Domlar, kültürel öğelerini gittikleri yerlere taşıyarak zengin ve farklı bir kültürel yapı oluşturmaktadır. Mardin'in Nusaybin ilçesinde yaşayan Dom toplumunun kültürel yaşamında müziğin önemli bir yer tuttuğu tespit edilmiştir. Araştırma kapsamında, Domlara özgü müzik uygulamaları incelenmiş ve önemli bulgular elde edilmiştir. Özellikle Dom toplumuna özgü olan rebap enstrümanı ve bu çalgıyla çalınan ezgiler üzerine derleme çalışmaları yapılmış; bu ezgiler notalandırılarak analiz edilmiş ve yapılan çalışmaya aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study presents information about the musical culture of the Dom community living in the Nusaybin district of Mardin province. Located in the Southeastern Anatolia Region, the Nusaybin district of Mardin province is an important settlement where various ethnic groups and communities live together. Nusaybin has hosted many civilizations throughout history and carries cultural traces that have brought the cultural heritage left by these ancient civilizations to the present day. These cultural traces are clearly seen in the architectural texture of the city, local traditions and musical practices. Nusaybin's culturally rich past gives this region characteristic features. One of the communities that hold an important place in the historical texture of Nusaybin is the Doms. It is thought that the Doms, as a part of the ethnic diversity in the region, have made significant contributions to the cultural mosaic of Nusaybin. The Dom communities, which are spread to different regions of Turkey and known by various names, are most commonly referred to as“Dom”, but are also known by names such as Çingene, Romani, Karaçi/Kereçi, Âşık, Pirpiri and Mıtırp/Mıtrıp. The native languages spoken by the Dom vary depending on the regions they live in. This variety of languages gives their musical culture originality and authentic identity. The Doms, who traditionally live a nomadic life, carry their cultural elements to the places they go and create a rich and different cultural structure. It has been determined that music has an important place in the cultural life of the Dom community living in the Nusaybin district of Mardin. Within the scope of the research, musical practices specific to the Doms were examined and important findings were obtained. In particular, compilation studies were conducted on the rebap instrument specific to the Dom community and the melodies played with this instrument; these melodies were notated, analyzed and transferred to the study.