Kişisel bakım ürünlerinde yeşil marka güveninin yeşil marka sadakati üzerine etkisi: İstanbul ilinde bir uygulama
The effect of green brand trust on green brand loyality in personal care products: An application in Istanbul
- Tez No: 954399
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU DENİZ ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüz bilinçli tüketicileri artık alışveriş yaparken ürünün işlevselliğiyle değil ürünle ilgili tüm süreçleri göz önünde bulundurarak karar vermektedirler. Bu durum işletmelerin sürdürülebilirlik faaliyetleri kapsamında yeni stratejik bakış açılarını ortaya çıkarmıştır. Bunlardan biri olan yeşil pazarlama anlayışı ürünün üreticiden tüketiciye ulaştırılmasındaki tüm aşamalarda doğaya ve canlılara en az zarar verecek şekilde hareket edilmesini savunmaktadır. Özellikle günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan sektörlerde yeşil pazarlama anlayışı daha fazla öne çıkmaktadır. Bunlardan biri de büyük bir pazar payına sahip olan kişisel bakım ürünleri sektörüdür. Tüketiciler kişisel bakım ürünleri satın alırken sürdürülebilirliğe önem veren ve doğa dostu olanları tercih etmektedirler. Buradan hareketle bu çalışmada kişisel bakım ürünleri pazarında tüketicilerin yeşil ürün satın alma davranışları, niyetleri, yeşil markalara ilişkin güven ve sadakat düzeyleri arasındaki ilişkiler ele alınmıştır. Özellikle yeşil marka güveninin yeşil marka sadakati üzerindeki etkisi İstanbul ilinde yaşayan tüketiciler üzerinde bir anket çalışması yapılarak incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre kişisel bakım ürünlerine ilişkin yeşil marka güveni yeşil marka sadakatini pozitif yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Today's conscious consumers no longer make decisions by considering not only the functionality of the product while shopping, but also all processes related to the product. This situation has revealed new strategic perspectives within the scope of sustainability activities of businesses. The green marketing approach, which is one of these, advocates acting in a way that will cause the least harm to nature and living things at all stages of the delivery of the product from the producer to the consumer. Especially in sectors that are an integral part of our daily lives, the green marketing approach is more prominent. One of these is the personal care products sector, which has a large market share. Consumers prefer environmentally friendly products that give importance to sustainability when purchasing personal care products. From this point of view, this study examines the relationships between consumers' green product purchasing behaviors, intentions, trust and loyalty levels regarding green brands in the personal care products market. In particular, the effect of green brand trust on green brand loyalty is analyzed by conducting a survey on consumers living in Istanbul. According to the results of the analysis, green brand trust for personal care products positively affects green brand loyalty.