Towards a robust cognitive architecture for autonomous mobile robots
Otonom hareketli robotlar için sağlam bir bilişsel mimariye doğru
  1. Tez No: 95445
  2. Yazar: HATİCE KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. LEVENT AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET OTONOM HAREKETLİ ROBOTLAR İÇİN SAĞLAM BİR BİLİŞSEL MİMARİYE DOĞRU Bu tezde, robota karmaşık dünyalarda serbestçe dolaşma ve nesneden kaçınma olanağı veren, otonom hareketli robotlar için kullanılabilecek sağlam bir bilişsel mimari tasarlanması amaçlanmistir. Mimari modüler olmali, yol planlama ve harita oluşturma gibi daha karmaşık davranışlar eklenmesine olanak vermeli ve benzetimi yapilan dünyada olduğu kadar gerçek dünyada da çalışabilmelidir. Gezinti için Genelleştirilmiş Voronoi Çizgesi (GVG) tekniğine dayalı bir çözüm kullanilmiştir. Genelleştirilmiş Voronoi Çizgesi, sadece alıcılardan okunan bilgilere dayalı, bilinmeyen bir çevrede keşif, harita oluşturma ve robotun konuşlanmasini sağlayan bir metoddur. Yanısıra sesli ve yetersiz alıcı bilgilerini yeniden düzenlemek ve hareketin yönünü tayin etmek için Bulanık Mantık kullanılmıştır. Bulanık mantığın kullanımı mimariye gerçek bir basan getirmiştir. Bulanık Mantık sayesinde problemlerin pek çoğu donanım ve çevreden bağımsız olarak çözülmüştür. Bu mimarinin genelleştirilmesine imkan verir. Mimari mümkün olduğu kadar esnek ve modüler tasarlanmıştır, bu yüzden gelecekte daha fazla davranış eklenebilir. Sonuçlar Braitenberg prensiplerine dayalı benzer kontrol programları ile karşılaştırıldığında başarılı ve kabul edilebilir bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT TOWARDS A ROBUST COGNITIVE ARCHITECTURE FOR AUTONOMOUS MOBILE ROBOTS In this thesis, it is aimed to design a robust cognitive architecture for autonomous mobile robots, which gives the robot the capability to navigate freely in complex environments, with object avoidance. It should be modular, and enable the researchers to add more complex behaviors, like path planning and map construction, in the future, and work in real world as well as in the simulated environment. A solution based on Generalized Voronoi Graph (GVG) technique is used for navigation. Generalized Voronoi Graph is a method to explore, map and localize a robot in an unknown environment, based only on sensor readings. Besides, Fuzzy Logic is used to refine the sensor data, which is noisy and inadequate, and detects the direction of next move. Usage of Fuzzy Logic brings a real success into the architecture. By means of Fuzzy Logic, most of the problems were solved in a hardware and environment free manner. This fact enables the generalization of the architecture. The architecture is designed as flexible and modular as possible, so more behaviors could be added, in the future. The results were successful, and acceptable when compared to similar controllers based on Braitenberg principle.