Suriye ve türkiye'de yetiştirilen bazı buğday çeşit ve genotiplerinin ıssr markör tekniği ile moleküler karakterizasyonu
Molecular characterization of some wheat varieties and genotypes grown in syria and turkey using issr marker technique
  1. Tez No: 954459
  2. Yazar: MHAMMED ANWR JATAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR KARAKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışmasında, Suriye ve Türkiye'de yetiştirilen 14 farklı ekmeklik buğday (Triticum aestivum L.) genotipinin genetik çeşitliliği, ISSR (Inter Simple Sequence Repeat) markör tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Buğday genotiplerinden genç çimlenmiş yapraklar toplanarak DNA izolasyonu gerçekleştirilmiştir. Genetik karakterizasyon için 11 farklı ISSR markörü kullanılmıştır. Yapılan PCR analizleri sonucunda toplam 65 DNA bandı elde edilmiş; bu bantların 57'si polimorfik, 8'i ise monomorfik olarak belirlenmiştir. Buna bağlı olarak polimorfizm oranı %87.69 olarak hesaplanmıştır. Elde edilen veriler, genotipler arasında yüksek düzeyde genetik çeşitlilik olduğunu göstermiştir. Dice benzerlik katsayısı ile oluşturulan dendrogram analizine göre genotipler 4 ana gruba ayrılmıştır. Sonuçlar, ISSR markörlerinin buğdayda genetik farklılıkların belirlenmesinde etkili olduğunu ve bu yöntemin, verimlilik, stres toleransı ve ıslah programları açısından uygun genetik kaynakların seçimi için kullanılabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the genetic diversity of 14 bread wheat (Triticum aestivum L.) genotypes cultivated in Syria and Turkey was analyzed using the ISSR (Inter Simple Sequence Repeat) marker technique. DNA was isolated from young germinated leaves of wheat genotypes. Genetic characterization was performed using 11 different ISSR markers. PCR analyses produced a total of 65 DNA bands, of which 57 were polymorphic and 8 were monomorphic. Accordingly, the polymorphism rate was calculated as 87.69%. The data revealed a high level of genetic variation among the genotypes. Based on Dice similarity coefficients, dendrogram analysis grouped the genotypes into four main clusters. The results indicate that ISSR markers are effective in identifying genetic differences in wheat and can be used for selecting suitable genetic materials in breeding programs focused on yield, stress tolerance, and sustainability.