Kültürel miras yönetiminde çocuk eğitimi
Children education in cultural heritage management
  1. Tez No: 954460
  2. Yazar: ALEV YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE SAVRUM KORTANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Kültürel miras toplumların kimliğidir. Toplumların bakış açılarını, inançlarını, sosyal ve kültürel yapılarını, sanat anlayışlarını, mimari yapılarını yansıtır. Kültürel mirasın gelecek nesillere aktarılmasının ve korumanın devamlılığının sağlanması için farkındalıklı olmak önemli bir unsurdur. Kültürel mirasın korunmasına yönelik ilk kazanımlar ailede başlar, okulda devam eder. Bu alanda farkındalık ve bilinçlenme aşamalarında eğitimin önemli bir rolü vardır. Okul öncesi dönemden itibaren kültürel mirasın anlamı, önemi ve korunmasına yönelik verilen eğitimlerle edinilen bilgi ve kazanımlar sonucunda, kültürel mirasa sahip çıkmanın farkındalığına varan ve aynı zamanda koruma bilinci gelişmiş bireylerin yetişmesine de katkı sağlanır.“Kültürel Miras Yönetiminde Çocuk Eğitimi”adlı çalışmada kültürel miras kavramı, kültürel mirasın korunması ve geleceğe aktarımı konuları incelenmiştir. Türkiye'de ve dünyada arkeolojik alanların sunumuna yönelik örnekler verilmiştir. Sergileme alanlarının özellikleri anlatılarak güçlü, zayıf yönleri, fırsat ve tehdit unsurları tespit edilmeye çalışılmıştır. Türkiye'de ve dünyada yapılan çocuklara yönelik arkeolojik çalışmalardan örnekler anlatılarak çocuklara katkısı incelenmiştir. Kültürel miras aktarımında okul, okul öncesinin yeri ve önemi belirtilmiştir. İlköğretim, ortaokul ve lise çağındaki çocuklara yönelik Millî Eğitim Bakanlığının hazırlamış olduğu ders müfredatı ile birlikte kültürel miras tanıtımı ve farkındalığına yönelik okullarda yapılan çalışmalar, çeşitli kurumların ve sivil toplum örgütlerinin yaptığı etkinlik ve atölye çalışmaları incelenmiştir
Özet (Çeviri)
Cultural heritage is the identity of societies. It reflects the perspectives, beliefs and sense of art of communities along with their sociocultural structures and architectural styles. Raising awareness is key to ensure that cultural heritage is safeguarded and passed on to future generations.Earliest achievements for the conservation of cultural heritage begin at home and continue at school. Therefore, education plays a significant role in raising awareness and consciousness. Starting from pre-school age, educating children on the meaning, significance and protection of cultural heritage helps raise conscientious individuals who understand the the importance of preserving and safekeeping cultural heritage.“Child Education in Cultural Heritage Management”study examines the concepts of cultural heritage, its conservation and bequest to future generations. It exemplifies the presentation methods of archaeological sites in Türkiye and worldwide. The study explains the characteristics of exhibiton areas and tries to identify their strengths, weaknesses, opportunities and threats. It elaborates on national and international child-oriented archeological works and highlights their benefit for the child. The study also emphasizes the role and importance of schools and early childhood education in transfering cultural heritage. It analyses the curricula prepared by the Ministry of National Education for primary, secondary and high school students together with the school activites designed for the promotion of and awareness-raising about cultural heritage, as well as workshops and events organized by various institutions and non-governmental organizations.