Kabul ve kararlılık terapisi temelli psikoeğitim programının psikolojik esnekliğe etkisi
The effect of acceptance and commitment theraphy based psychoeducation program on psychological flexibility
- Tez No: 954458
- Danışmanlar: PROF. DR. ORKİDE BAKALIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı, Kabul ve Kararlılık Terapisi temelli psikoeğitim programının üniversite öğrencilerinin psikolojik esneklik düzeyleri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında, deney ve kontrol gruplu öntest-sontest-izleme ölçümlü 2x3'lük yarı deneysel model, nitel kısmında ise içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2023–2024 eğitim öğretim yılında İzmir Demokrasi Üniversitesi'nde öğrenimlerine devam etmekte olan ve yaşları 19 ve 29 arasında değişen toplam 20 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Deney ve kontrol gruplarında 1 erkek, 9 kız öğrenci olmak üzere her iki grupta da 10 üniversite öğrencisi yer almaktadır. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Psikolojik Esneklik Ölçeği (PEÖ)”ve“Oturum Değerlendirme Formu”kullanılarak elde edilmiştir. Deney grubunda yer alan öğrencilere her bir oturumu 90 dakika süren 7 oturumluk psikoeğitim programı uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise herhangi bir müdahale uygulanmamıştır. Nicel veriler, deney ve kontrol grubundaki öğrencilere psikoeğitimin öncesinde ve sonrasında uygulanan Psikolojik Esneklik Ölçeği ile elde edilmiştir. Nitel veriler ise deney grubunda yer alan öğrencilere psikoeğitim süreci sona erdikten sonra uygulanan Oturum Değerlendirme Formu aracılığı ile toplanmıştır. Nicel veriler, Bağımsız Gruplar t testi ve Anova ile incelenmiştir. Nitel veriler, içerik analiz ile incelenmiştir. Nicel bulgular, KKT temelli psikoeğitim programının deney grubunun psikolojik esneklik düzeylerini artırdığını göstermiştir ancak bu artış istatiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Nitel bulgular sonucunda beş ayrı tema elde edilmiştir. Elde edilen temalar; değerler, duygular, kendindelik, gözlem yapma ve farkındalıktır. Nicel ve nitel bulgular literatür doğrultusunda tartışılmış ve gelecekte yapılacak çalışmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of an Acceptance and Commitment Therapy-based psychoeducational program on the psychological flexibility levels of university students. A mixed method was used in the research. A 2x3 quasi-experimental design with pretest-posttest-follow-up measurements with experimental and control groups was used in the quantitative part of the study, while content analysis was used in the qualitative part. The research sample consisted of 20 university students between the ages of 19 and 29 who were studying at Izmir Demokrasi University in the 2023–2024 academic year. There were 10 university students in each group, 1 male and 9 female, in the experimental and control groups. The research data were obtained using the“Personal Information Form,”the“Psychological Flexibility Scale”and the“Session Evaluation Form.”The students in the experimental group received a 7-session psychoeducational program, each session lasting 90 minutes. The control group did not receive any intervention. Quantitative data were obtained using the Psychological Flexibility Scale, which was administered to students in the experimental and control groups before and after psychoeducation. Qualitative data were collected using the Session Evaluation Form, which was administered to students in the experimental group after the psychoeducation process ended. Quantitative data were analyzed using the Independent Samples t-test and ANOVA. Qualitative data were analyzed using content analysis. Quantitative findings indicated that the ACT-based psychoeducation program increased the psychological flexibility levels of the experimental group, but this increase was not found to be statistically significant. Five distinct themes emerged from the qualitative findings: values, emotions, self, observation, and mindfulness. The quantitative and qualitative findings were discussed in line with the literature, and suggestions for future studies were presented.