Trafik kazalarından kaynaklanan hukuki davaları azaltmak için otonom sistemlerin kullanılması
Using autonomous systems to reduce legal disputes arising from traffic accidents
- Tez No: 954485
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK AKMEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Yönetim Bilişim Sistemleri, Traffic, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2024 yılında Türkiye genelinde toplam 1.444.026 trafik kazası meydana gelmiş; bu kazalarda 6.531 kişi hayatını kaybetmiş ve 385.117 kişi yaralanmıştır. Bir önceki yıl olan 2023'te ise 1.314.136 trafik kazasında 6.548 kişi hayatını kaybederken, 350.855 kişi yaralanmıştır. Bu veriler, 2024 yılında toplam kaza sayısında %9,9; ölümlü-yaralanmalı kazalarda %13,5; maddi hasarlı kazalarda %9,1 ve yaralı sayısında %9,8 oranında artış olduğunu göstermektedir. Buna karşılık, toplam ölü sayısı %0,26 oranında azalmış; kaza yerindeki ölümler %9,1 düşerken, kaza sonrası ölümler %2,1 oranında artış göstermiştir. Söz konusu artışlar, yalnızca can kaybı ve yaralanmalarla sınırlı kalmayıp ciddi ekonomik kayıplara da neden olmakta; bu durum, trafik güvenliğinin artırılması ve sürücü davranışlarının sürekli denetlenebilirliğinin önemini bir kez daha ortaya koymaktadır. Mevcut denetim sistemlerinin sınırlı uygulama alanına sahip olması ve sürücülerin genellikle yalnızca denetim varlığında kurallara uyma eğiliminde bulunmaları, daha kapsamlı ve sürdürülebilir çözümlere olan ihtiyacı açıkça ortaya çıkarmaktadır. Bu bağlamda yürütülen bu çalışmada, sürücülerin birbirlerini denetleyerek trafik kurallarına uyumu teşvik edecekleri yeni bir kontrol sistemi prototipi geliştirilmiştir. Tasarlanan sistem, kullanıcıların tek bir tuşla trafik ihlallerini güvenlik güçlerine bildirmesine olanak tanımaktadır. Sistem, olay anını otomatik olarak kaydederek; görüntü, tarih, saat ve konum bilgileri ile birlikte bildirimi yapan kullanıcının kimlik numarasını içeren verileri güvenlik birimlerine iletmektedir. Bu sayede güvenlik güçlerinin hızlı ve etkin müdahalesi mümkün hale gelmekte, delil zinciri sağlıklı bir şekilde oluşturulmaktadır. Geliştirilen bu sistem ile her sürücünün trafikte potansiyel bir denetleyici olması hedeflenmekte ve böylece trafik kurallarına sürekli uyumun sağlanması amaçlanmaktadır. Bu yaklaşımla; trafik kazalarının azaltılması, can kayıpları ve yaralanmaların önlenmesi, ülke ekonomisine katkı sağlanması ve güvenlik ile hukuk sistemlerinin iş yükünün hafifletilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
According to data from the Turkish Statistical Institute (TUIK), a total of 1,444,026 traffic accidents occurred across Türkiye in 2024; 6,531 people lost their lives and 385,117 were injured. In the previous year, 2023, there had been 1,314,136 accidents resulting in 6,548 deaths and 350,855 injuries. These figures show that in 2024 the overall number of accidents rose by 9.9 percent, fatal–injury crashes by 13.5 percent, property-damage-only crashes by 9.1 percent, and the number of injured by 9.8 percent, while total fatalities fell by 0.26 percent; on-scene deaths decreased by 9.1 percent, whereas post-crash deaths increased by 2.1 percent. The rise in accidents and casualties is accompanied by substantial economic losses, highlighting once more the importance of enhancing traffic safety and of continuously monitoring driver behaviour. Existing enforcement systems have a limited scope and drivers often comply with regulations only when enforcement is visible, making more comprehensive and sustainable solutions necessary. Within this framework, the present study develops a prototype control system that encourages compliance with traffic rules by enabling drivers to monitor one another. With a single keystroke, users can report violations to law-enforcement units. The system automatically records the incident and transmits the video, together with the date, time, location and the reporting user's ID number, to the authorities. This allows rapid and effective intervention and establishes a reliable chain of evidence. By turning every driver into a potential traffic controller, the system seeks to ensure continuous adherence to traffic regulations. The approach aims to lower the number of accidents, prevent fatalities and injuries, contribute to the national economy, and reduce the workload of security and judicial institutions.